Skip to content

Besilankstantis ir save susiremontuojantis betonas

090505-self-healing-concrete_big

Įprastas betonas yra trapus ir lengvai įtrūksta per žemės drebėjimus ar per laiką. Tačiau naujasis betonas gali būti sulenkiamas į U formą ir nelūžti. Kai betonas tampa įtemptas, susiformuoja plonyčiai įtrūkimai, kurie patys susiremontuoja po kelių dienų lengvo lietaus.

Sausa medžiaga su atsiradusiai įtrukimais reaguoja su lietaus vandeniu ir anglies dvideginiu ore ir suformuoja „randus“ iš kalcio karbonato – stipraus junginio natūraliai randamo jūros geldelėse. Lanksti medžiaga lieka tokia pat tvirta kai susiremontuoja.

Paskutinius 15 metų Victor Li kartu su kolegomis kūrė naujos kartos betoną tinkamą įvairioms sąlygoms. Panašus, save susiremontuojantis betonas, jau buvo panaudotas Osakoje, Japonijos aukščiausiame 60 aukštų gyvenamajame pastate.

Medžiaga taip pat buvo panaudota tiltui pastatymam 2006 metais Mičigane. Panaudojus tokį betoną nebereikėjo naudoti tradicinių plėtimosi jungčių, kurios leidžia betonui lengvai plėstis ir trauktis, tačiau kuria pašalinį garsą, kai mašina pravažiuoja jomis. Vienas tokio betono privalumų neskaitant mažesnių priežiūros kaštų yra sumažėjęs triukšmingumas. Dabar tokį betoną planuojama naudoti drėkinimo kanalams Montanoje.

Nors šis betonas kainuoja tris kartus daugiau už įprastą betoną, tačiau jis atsiperka per ilgą naudojimo laiką, dėl mažesnių priežiūros ir energijos išlaidų. Pavyzdžiui naudojant tokį betoną nebereikia pirkti ir diegti prietaisų, stebinčių seisminį aktyvumą.

Plačiau apie šią medžiagą buvo aprašyta žurnale Cement and Concrete Research.

Informacija iš National Geographic

Kategorijos: Archyvuotas įrašas.

Žymos:

Nuomonių RSS

2 nuomonės

  1. Maladiec! : respect’s , sako jaunimas… Geru atrandi!

  2. Geras, va čia tai pažanga. Lietuvoj gal ir nelabai aktualu, bet ten, kur visokie drebėjimai vyksta tikriausiai plačiai bus naudojamas.HTML