Skip to content

Subjektyvu. Konkursas studentams

Lietuvos architektų sąjungos tinklapyje įdėtas pranešimas apie organizuojamą konkursą architektūros studentams:

Prancūzijos Kultūros ministerija, Prancūzijos mokslinių tyrimų nacionalinis centras, tarptautinė organizacija “Docomomo” ir Tarptautinė architektų sąjunga (UIA) skelbia konkursą architektūros studentams.

Solidu, nieko nepridursi, atrodo, kad prestižo reikalas sudalyvaut. Pradedi karštligiškai ieškot sąlygų, užduoties, juk čia visi norės tokiam rimtam konkurse dalyvaut ir randi, kad:

Būsimieji architektai kviečiami sukurti 1901-2000 m. pastatytų pastatų ateities viziją – skaitmeninius panoraminius vaizdus ir / ar 3D pastato modelius. Pasiūlymai, sukurti skaitmeninių fotografijų pagrindu, turi būti sukurti Autodesk ® Image Modeler ™ ir Autodesk ® Stitcher ™ Unlimited programomis.

Trumpai drūtai, kam dar neakivaizdu, tai ne joks konkursas architektams, o paprasčiausias Autodesko bandymas stumti savo veikiausiai nevykusius produktus, tiems kam jie buvo kurti – architektams (arba šiuo atveju būsimiems). Abi šias programas galima pakeisti Photoshop ir Sketchup pagalba. Panoramų klijavimas ir 3d modelių darymas iš nuotraukų jokia architektūra (gal ir klystu, pataisykite tuomet). Taip, tai reikalingas dalykas (nors 3d iš nuotraukų daryti niekad neteko, nebent pabandymui ir pažaidimui), bet galbūt tada ir raiškųjį STR skaitymą galima būtų pavadinti konkursu architektūros studentams?

Kai pagalvoji, nestebina ir tai, kad Prancūzijos Kultūros ministerija ir kitos skambios organizacijos dalyvauja organizuojant konkursą. Lietuvos Kultūros ministerijai sueitų turbūt ir Markučių (neturiu nieko prieš juos) perdangų apkrovų skaičiavimo konkursas architektūros studentams.

Bet gal yra kokia nauda studentams? Turbūt ne, apart kelių legalių mėnesių su pora Autodesko programų, be kurių iki šiol ramiai buvo galima gyvent. Pastatą, kuris bus analizuojamas teks pasirinkt patiems, nusifotografuoti (prieš tai gavus savininko leidimą), padaryt 3d modeliuką, gražiai pateikti, o tada Autodeskas paplos rankytėm, kitos organizacijos patapšnos sau per pečius už gerą darbą.

Būtų malonu jei LAS daugiau dėmesio kreiptų į tai ką publikuoja ir siūlo, nes tokio lygio konkursėlių internete būtų galima prirankioti tuntus (3D modeliuotojų tinklapiai turbūt įdomesnių turi). Buvę ar dar vykstantys Isover ar Velux konkursai – puiku, bet šis tikrai abejotino naudingumo ir reikalingumo.

Kategorijos: Kritika.

Žymos: ,

Nuomonių RSS

10 nuomonės

 1. matas siupsinskasvasario 26, 2010. 14:23

  Rapolai, nesuprantu as kam reikia visur ieskoti kazkokiu problemu. Jau kelinta karta skaitau pasisakymus kur kaip kokie pensininkai pabumbame apie begalini blogi, paburnojam kad visi aplinkui kavili ir nuo to lengviau gyventi pasidaro? realiai postai tampa delfi.lt lygio. juk niekas nevercia cia dalyvauti. tikslas renginio aiskus: rinkti skaitmenine medziaga apie 20 amziaus pavelda, tam i pagalba pasitelkiant architekturos studentus. o kaip tu tokia didele duomenu baze surinksi jei nebus reglamentuota kokia tiksliai medziaga turi buti pateikta ir kokiu formatu kurta? Juk visi yra dalyvave apmatavimu praktikoje kur realiai daroma taspats. kruva studentu laksto su ruletemis ir matuoja namus, kad ateityje ju surinkta medziaga pagelbetu saugant vertinga architekturini pavelda, dazniausiai visiem isaiskinama ka ir kaip pateikti kad nebutu chaoso. O jeigu tavo universitetas susitartu, kad praktikai “Leica” paskolintu studentams lazerinius tolimacius? Pradetum bumbeti apie produkto stumima i rinka, nes koks “geo fennel” tavo nuomone matuoja geriau? o jei dar dekanas nusprestu veikliausia studenta apdovanoti kokiu padekos rastu? pradetum pergyventi kad dirbdamas privaciame sektoriuje, kokiame matininku skyriuje gautume bent minimalia alga, o ne padekos rasta?
  Esme cia ne 3d modeliuotoju pasibandymai kuo kruciau atspindzius vandenyje isgauti, o XX amziaus architekturos paveldo apsauga. Nori – prisidedi, nenori – tavo reikalas. http://www.docomomo.com pasiskaitome ir tada sprendziame ar mums tai aktualu ar ne.

 2. taip, manau viska teisingai aprasei :)

 3. No no. Pirma aš Ropolas, ne Rapolas. Antra, čia nerenkamas paveldas. Kiek skaičiau reikia patiems pasirinkti belenkokį pastatą, svarbu atitiktų metai, patys dalyviai sprendžia ką jiems nagrinėti, tad niekam naudos tikrai nebus iš 93 metų lietuviško gyvenamojo namo 3d versijos. Tad nieko kito apart Autodesko produktų reklamos nematau.

  O dėl to, kad Leica paskolintų universitetui kažką tik džiaugčiaus. Džiaugiuos ir dėl visų Velux, Isover ir kitų kompanijų rengiamų konkursų. Nors jie yra reklama kompanijoms, bet kartu ir duodama naudos dalyviams.

 4. matas siupsinskasvasario 26, 2010. 17:46

  Taisyklese parasyta:

  “Entries will be adjudicated notably according to the following criteria:
  • the choice of building (Cf. accompanying text included in the e-portfolio);
  • precision of the information sheet;
  • the quality and educational inventiveness of the “spatial description” ;
  • the quality of the panoramic images for the “Panoramic Imaging” category or the 3D models for the “ Image-based-modeling ” category;
  • the choice for category “Panoramic imaging” or the 3D models for category “Image-based- modeling” revealing the architectural option, the construction performance, etc…
  • The quality of the panoramic images realised using the Autodesk® Stitcher™ Unlimited
  • The quality of the 3D models realised using the Autodesk® ImageModeler™.”

  Taigi pats pirmas kriterijus “the choice of building”, o autodesku atpyskinta medziaga saraso paciame gale. taigi relaiai su eilinem trobom nepraeisi, pagrindine uzduotis ir yra surasti vertinga idomu objekta o tada surinkti apie ji medziaga.
  o dar ta proga, atsiverciam docomomo ir ziurim viena is ju veiklos tikslu: “identify and promote the recording of the works of the modern movement, including a register, drawings, photographs, archives and other documents”. Keistai sutampa ar kaip cia? galima ir kitus partnerius sio projekto pacekinti.
  o del Autodesk’o, tai skaityk, kad gauni dovana, galimybe naudotis produktu, nes tikrai nemanau kad panoramas klijuoji su legaliai uz pora tukstanciu litu nusipirktu Adobe PS :)
  Zinoma realiai studentui naudos ekonomines ar kokios panasios tikrai mazokai siame projekte, bet buna ir tokiu renginiu kiekvienas gali rinktis pagal savo poreikius.

  as nieko pries neturiu, nesuprask klaidingai, man tik tas pesimizmas atrodo daznai nebutinas… motyvuota kritiska izvalga nepamaiso, bet pesimizmas…
  p.s. sorry del vardo, per skubejima klaidu ir daugiau priveliau :)

 5. Suprantu, kad tau nepatinka, kad kritikuoju iniciatyvą ir tu džiaugies, kad išvis kažkas vyksta ir tau atsibodęs tas nuolatinis visur esantis verkšlenimas dėl visko. Bet nuolatinis optimizmas irgi nieko gero (aišku optimistų mažai), aš stengiuos nebūt nei prie vienų nei prie kitų, gal natūraliai į išorę išeina daugiau pesimizmo, nors giliai kol kas esu optimistas.

  O dėl viso šito, vistiek tavo išvardintose sąlygose nematau, kad būtų tikslas rinkti kokią tai duomenų bazę, nes sąlygų objektams apart, tai kad jis turi būti įdomus, nėra. Tai matyt naudos niekam nėra iš surinktos medžiagos. Dėl docomomo principų, matau jie mini tik MoMo pastatus ir ką vieni iš partnerių teigia tai nereiškia, kad ir konkurse lygiai tas pats. Kad partneris Prancūzijos kultūros ministerija, dar nereiškia, kad konkurse bus prancūzų kultūra puoselėjama.
  O dovana iš Autodesko, tai kažin, nematau didelio skirtumo ar naudot 30 dienų trialą ar 6 mėnesių trialą. Trialas yra trialas.

  Na esmė šitą konkursą vertinu skeptiškai, atradus gal daugiau laiko reiks paieškot keletos įdomesnių ir vertingesnių konkursų ir paskelbt, parodyt, kad tikrai vyksta įdomesni dalykai. Šiaip ta kritika ne vien konkursui, bet ir LAS, nes manau jei jie ką turėtų skelbt, tai tas turėtų būt tikrai vienas įdomesnių šiuo metu vykstančių konkursų, o ne random pirmas pasitaikęs.

 6. matas siupsinskasvasario 28, 2010. 15:46

  Buten! Jei tau nepatinka info skalida apie konkursus, tai ir paruosk posta su info apie tai kokie vertingi konkursai vyksta, o ne piaru uzsiiminek (“Subjektyvu”??? truksta tik didelem raidem darasyti Skandalas, dar paskelbti apie ziemos sezono ispardavima ir nauja viso kuno masazuokli, vat cia tai info kokybe).

  Bet realiai, tai juk visi zinome kur informacija apie konkursus rasti ir to pasekoje zinome kokie idomesni konkursai dabar vyksta. Arch sajungos puslapis tikrai nera ta vieta kuri skirta rasti naujausiai ir idomiausiai konkursu info, todel jei jie kazka paskelbe, tai cia tik dziaugtis reikia nes tingiausius bent kazkokia informacija pasieks.

  O del sio konkretaus konkurso naudos, tai manau maziau naudos butu jei jie skelbtu konkursa pripazintu arch sedevru 3d modeliu kurimui. turetume kelis simtus darbu su tais paciais objektais kurie ir taip iki siol nekarta atmodeliuoti. Prisiminus jau mineta apmatavimu pavyzdi, gali saves apkalausti ar studentai visada apmatuoja jau aprasytus ir pripazintus objektus? Ne, nes zymiai daugiau demesio reikia skirti likusiem objektam kuriu gal niekas nezino ir nesitiki, kad tarp ju GALI atsirasti grynuoliu, plius is tu likusisu objektu galima susidaryti zymiai tikslesni laikotarpio veida nei is grandu darbu, plius apie juos ir taip informacijos mazai turima. Apskritai gal tada galime ismesti savo krasto archyvus ir palikti tik keliu vertingesniu senu statiniu bylas? Ar tu labai daug zinai apie mokslinius tyrimus ir kaip kokia info galima butu surinkti? Ne? Tada siuo klausimu reiketu reikstis atsargiau.

  Dar vienas pavyzdukas. Skandinavai gana intensyviai remia ir finansuoja paveldo apsauga netik savo salyje, bet ir visoje europoje. Manai cia jie labdara kitiem daro? Ne. Jie saugo pavelda kuris gali buti vertingas siekiant visapusiskai suprasti ir ivertinti ju paciu istorija. Pvz lietuva saugodama savo pavelda turetu finansuoti tyrimus ir dometis viskuo kas patenka i buvusia LDK teritorija, plius visu krastu su kuriais LDK kariavo arba palaike politinius, ekonominius, kulturinius rysius teritorijas. Gaunasi beveik visa europa. O tu zinai kaip tiksliai ten su prancuzais ir ju poziuriu i architektura yra? Ne? Tada, pries kritikuojant, reiketu pasiziureti ar uztenka tam kompetencijos arba bent siek tiek labiau pasistengti rasant teksta.

  man labai patiko jusu paskutine pastraipa, kuria nesmarkiai pakoregavus butu galima naudoti kaip sablona daugumai tekstu uzbaigti:
  “Būtų malonu jei ARCHATA daugiau dėmesio kreiptų į tai ką publikuoja ir siūlo, nes tokio lygio TEKSTU internete būtų galima prirankioti tuntus”

 7. Prašau nenusišnekėti. Subjektyvu, todėl, kad tai mano asmeninė kritiška nuomonė, kuri gali nesutapti (o panašu ir nesutampa) su kitų nuomone. O šiaip stengiuos visad objektyviai rašyti, tiksliau nesakyti savo pozicijos.

  O dėl LAS, tai tavo pozicija labai keista ir man labai nepatinka. “Arch sajungos puslapis tikrai nera ta vieta kuri skirta rasti naujausiai ir idomiausiai konkursu info, todel jei jie kazka paskelbe, tai cia tik dziaugtis reikia nes tingiausius bent kazkokia informacija pasieks.”
  Tai kam tada skirtas Lietuvis architektų sąjungos puslapis (pagal mane tai pagrindinis reprezentacinis puslapis)? Skirtas eilinei padrikai informacijai? Tai reikia džiaugtis dėl bet ko, ką LAS padarė, nes tai geriau negu nieko? Nekeli jokių kokybės reikalavimų? Tai juk ne eilinis blogiūkštis

 8. matas siupsinskasvasario 28, 2010. 18:43

  ne as tik norejau pasakyti, kad kam reikia tuos visus tarptautinius konkursus zino, ir tiek, todel ner ko pergyvent. yra puslapiai kurie rimtai seka kas vyksta ir renka tokia info ir kas nori ja susiranda, ten ir ziurek. Arch sajunga paskelbia apie tai kas Lietuvoje vyksta arba tokius tarptautinius kurie jai pasirodo aktualus, tai ko cia pykti kad tau aktualesni yra kitokie nei kitam kuriam zmogui? cia visikai kiekvieno pasirinkimo reikalas. viena aktualus tik konkursai kur kurybos laisve visiska, arba tie kur nugaletojas pasiraso sutarti del projektavimo, dar kitam tie kur be dalyvio mokescio, o ketvirtam tie kur prizinis fondas didziausias. Tai kiekvien karta juk nedarysi archatoje posto “subjektyvu. arch sajunga paskelbe konkursa kur dalyvio mokestis didesnis nei as galiu sau leisti”. Kam tas rupi? gaunasi bedavojimas kazkoks.

 9. matas siupsinskasvasario 28, 2010. 19:44

  p.s. baigiam sita tema. manau is esmes musu nuomones del esamu problemu smarkiai nesiskiria, tik skirtingai isivaizuojame kaip tai spresti.

 10. “kam reikia tuos visus tarptautinius konkursus zino, ir tiek, todel ner ko pergyvent.” nu tikrai nezinom :)
  as suprantu Andriaus minti – architektai ne braizytojai, ne 3d modeliu kurejai (nors daugeliui jaunuju kartais atrodo kad programu valdymas tai jau profesionalumo virsune)
  ir LAS kaip tokia solidi organizacija galetu filtruoti ka jie publikuoja, ka skatina (manau daug idomesniu konkursu studentams pasaulyje vyksta, tik ko gero prancuzu ambasada linka pametejo)HTML