Skip to content

Uždraustieji laiptai

Didžiausios Apple parduotuvės atidarymo proga nusprendžiau pasidomėti parduotuvių architektūra ir interjerais. Esu buvęs tik vienoje kitoje vietinės reikšmės Apple parduotuvėlėje, panašiai tiek kartų esu čiupinėjęs jų produktus, bet akivaizdu, kad jų produktų dizainas ir inovatyvumas lenkia jų parduotuves dešimtmečiais. Tačiau Apple lyg to nesuprasdama, kad stato ir vaikosi 20 metų senumo madų, parduotuves pristato kaip aštuntąjį pasaulio stebuklą. Įdomu kaip tada reikėtų vertinti 1989 metais atidarytą Apple parduotuvių įkvėpėją – Luvro piramidę?

Sunku būtų rasti esminių skirtumų tarp Apple parduotuvės 5-osios aveniu Niujorke (2006 metai) ir Luvro piramidės (1989). Abi struktūros yra aiškios stiklinės geometrinės figūros, tarnaujančios kaip įėjimai į po žeme esančias patalpas (dar galima prie šių priskirti ir naująją parduotuvę Šanchajuje). Bet Apple sumanė, kad toks dalykas yra jų išradimas todėl sumanė užpatentuoti 5-osios aveniu parduotuvę. Veikiausiai toks bandymas pavyks ir ateity teks atsargiai elgtis projektuojant į kubus panašias stiklines struktūras, tikėkimės Luvro į teismą nepaduos dėl patento vagystės.

Manyti, kad Apple pavyks užpatentuoti savo parduotuvę, leidžia tai, kad Apple jau yra užpatentavusi savo stiklinius laiptus. Taigi, jei sumanysite interjere žaisti su stikliniais laiptais – būkite atsargūs. Saugumo dėlei čia galite rasti laiptų patentą su detalėmis. Įdomu tai, kad pagal šį patentą laiptus išrado (taip taip išrado) pats Steve Jobs (buvo ir kitų pagalbininkų).

Įkvėptas šių teisinių vingrybių manau eisiu išrast ir užpatentuot dvišlaitį namą.

Kategorijos: Analizė.

Žymos: , ,

Nuomonių RSS

6 nuomonės

 1. Gal aš neteisus, bet užmetus akį į stiklinių laiptų patentą pasirodė, kad jie užpatentavo konstrukcinį sprendimą, o ne tiesiog stiklinius laiptus :)

 2. Andrius Ropolasrugpjūčio 8, 2010. 16:28

  Taip, tikriausiai konstrukcinį, bet man vistiek juokinga. Matosi žiauri Apple manija patentams. Nuėjus į http://www.stairporn.org/ galima rasti šimtus įdomesnių laiptų. Ir nenustebčiau jei ne jie pirmieji sugalvojo tokį konstrukcinį sprendimą.

 3. Laiptai užpatentuoti 2003 metais. Tada buvo patentų bumas. Firmos dalyvaujančios kuriant standartus tylomis užpatentuodavo tai, ką pasiūlė kiti, ir tie kiti patys ir sukūrę produktą už metų būdavo priversti už tai susimokėti. 2003 metais Apple nelabai kaip sekėsi, tai gal tikėjosi bent iš laiptų patento užsidirbti.
  Bet patentų tvarką tikrai reikėtų tobulinti, nes taip kaip dabar tai manau daugiau piktnaudžiavimo, nei naudos žmonijai :)

 4. Del patentu neiko vertingo negaleciau pasakyti, nors greiciausia galima patentuoti ir savotiska pirsto palenkimo kampa (-. Tai tiesiog verslas ir nieko blogo ar juokingo cia nematau. Del architekturos – teko buti tiek Luvro piramideje, tiek ir 5 aveniu Apple store. Drisciau suabejoti, kad , kaip teigiama, Apple vaikosi 20 metu madu. Nors sprendimu ideja panasi, bet tiesa sakant nedaug tarp siu statiniu bendro, nes tiek erdve, tiek ir estetiniai sprendimai yra visiskai kiti. Kubo 5 aveniu ispudis yra nepalyginamai stipresnis, nei Luvro piramides ir visu pirma del urbanistines situacijos bei konstrukciju sprendimo – diena kubas beveik nematomas, beje nakti taip pat. Architekturini ir ypac urbanistini sprendima vertinciau 10 is 10. Jei lyginti Apple produktu dizaina ir sio sprendimo subtiluma, tai deciau tarp ju lygybes zenkla – tikrai nedaro gedos Apple kompanijai.

 5. Andrius Ropolasrugpjūčio 19, 2010. 16:55

  Malonu, skaityti tokias nuomones, nors jos ir nesutampa ar paneigia mano rašliavas:)HTML