Skip to content

Zaraso ežero salos kūrybinės dirbtuvės

Šią savaitę (6-9 dienomis) vyko Zaraso ežero Didžiosios salos paplūdimio kūrybinės dirbtuvės, kuriose dalyvavo 18 architektų. Pagrindinis dirbtuvių tikslas buvo pasiūlyti paplūdimio tvarkymo idėją, tačiau daugelis dalyvių į užduotį žvelgė plačiau ir neužsidarė mažame salos gabalėlyje. Pateiktuose projektuose vyravo vieninga mintis – į salą reikia kuo mažiau kištis arba išvis nieko ten nedaryti.

Zarasų sala yra labai įdomus darinys.  Tai daugiau nei 40 ha ploto neurbanizuota, kalvota ir labai vaizdinga sala, esanti visai šalia miesto centro. Viduryje salos yra pelkė, kurioje pasak pasakojimų yra nuskendusi bronzinė Lenino statula. Natūraliai ir laukinei salai visiškas kontrastas yra patys Zarasai, kurie yra pastatyti pagal griežtą caro laikų radialinį planą.  Šiuo metu Zarasai vykdo daug projektų ir sparčiai tvarkosi. Ateityje yra numatyta įrengti irklavimo bazę, slidinėjimo trasas, ežero pusiasalyje išplėsti kempingą, baigti įrengti futbolo stadioną. Šiuo metu tvarkomos gatvės, įrengiama krantinė palei ežerą su prieplaukomis, prie įvažiavimo  į miestą statomas apžvalgos ratas virš ežero.

Tarp dalyvių daugiausia buvo jaunimo, nors buvo ir itin patyrusių ir žinomų vardų. Iš viso buvo suburtos 5 komandos, kurios pateikė po projektą. Projektai buvo pateikti skaidrių formatu, todėl pateiksiu po trumpą projekto aprašymą (jei ką ne taip supratau ir parašysiu, prašom pataisyti), iliustraciją (kuri paspaudus pasididina) ir nuorodą į prezentacijos atsisiuntimą.


Projekto autoriai: Henrikas Štaudė, Vytautas Lukšas, Karolis Radiūnas, Aurelija Valkūnaitė
Projekto esmė: Projektas labiausiai koncentravęsis ties paplūdimiu. Visas paplūdimio aptarnavimo funkcijos sudėtos į vieną banguotą objektą, kuris perauga tai į takelius tai į pastatus. Vandenyje siūloma sukurti plaukiojančias saunas.
Prezentacija: failai.in, ifile.it


Projekto autoriai: Vaida Statkevičiūtė, Lina Pociūtė, Andrius Ropolas
Projekto esmė: Šiame projekte siūloma paplūdimio funkcijas koncentruoti žiede, kuris užbaigtų naująją krantinę prasidedančią ties apžvalgos ratu. Žiedo vidus taptų vienintele vieta saloje kurioje būtų galima statyti pastatus.
Prezentacija: failai.in, ifile.it


Projekto autoriai: Eglė Budėnaitė, Ernesta Čižauskaitė, Linas Ulickas
Projekto esmė: Siūloma saloje įrengti daugiau traukos ir poilsio taškų, o paplūdimyje pastatyti sieną, kurioje koncentruotųsi visos funkcijos ir kuri taptų paplūdimio ašimi. Ant jos būtų rodomi filmai ir vystomos kitos pramogos.
Prezentacija: failai.in, ifile.it


Projekto autoriai:
Ieva Tranaitė, Vita Soltonaitė, Andrius Vilčinskas, Ježi Stankevič
Projekto esmė: Siūloma aplink visą ežerą įrengti daugybę krantinių ir vystyti vandens transportą, už miesto padaryti parkingą kur renginių metu atvykę svečiai paliktų automobilius ir vandens transportu pasiektų miesto centrą ir salą. Saloje siūlomos įvairios pramogos, tačiau niekas nestatoma. Visos funkcijos sukeliamos į naują pliuso plano tiltą.
Prezentacija: failai.in, ifile.it


Projekto autoriai: Gintaras Čaikauskas, Sigitas Kuncevičius, Gintaras Klimavičius, Saulius Pamerneckis
Projekto esmė: Saloje nieko nereikia statyti, tereikia pilnai išnaudoti gamtos sukurtas galimybes. Pasiūlyti įvairūs sprendimai, nuo plūduriuojančių kavinių iki scenų ant vandens ar besisukančio tilto. Projekto autoriai atliko istorinę analizę ir senojo tilto vietoje pasiūlė įrengti kūlgrindą, pelkės teritorijoje įrengti ežeriuką (kuris kadaise ten buvo ir rodo kad kadaise čia galėjo būti dvi atskiros salos).
Prezentacija: failai.in, ifile.it

Kategorijos: Apžvalga.

Žymos: , , , ,

Nuomonių RSS

7 nuomonės

 1. o kokie vertinimai? kazkas laimejo ar cia buvo siaip sunestinis ideju balius?

 2. Andrius Ropolasrugsėjo 11, 2010. 16:45

  Suneštinis idėjų balius.

 3. Neatrodo, kad darbai butu l. idomus. Kita vertus, is pleneru nera labai ir ko tiketis rezultatu -ko gero paskutiniu metu “plenerai” tapo madingu uzsiemimu – ne tiek dalyviu, kiek organizatoriu-suprask kazka darom, ieskom. Aisku, tai nera nieko smerktino, bet jau siek tiek pradeda “uzknisti”. Rutininiai tie musu plenerai tampa, daugiau del “pliusiuko” nei norint koki tiksla pasiekti. Siauliai, Kalnieciai, Aleksoto oro uostas, dabar Zarasai – kazin ar taip isdykaudami nenuvertinsim pleneru tikslo – surasti kazka tikrai konceptualaus?

 4. Andrius Ropolasrugsėjo 12, 2010. 21:41

  Na organizacija gana silpna pleneruose. Zarasų atveju organizatoriai nelabai žinojo ko nori, kaip nori, kiek. Medžiagos minimaliai pateikta. O dėl perdėto svetingumo, darbui per dieną laiko likdavo realiai 3-4 valandos. Tad kelios dienos blaškymosi nežinia ką norint padaryt ir paskutinė naktis bandymo parodyt, kad kažkas nudirbta.

 5. gal motyvacijos nera nes priziniai fondai kuklus buna?;)

  ir kazkaip idomiai atrodo Caikauskas & co; studencioku kontekste;)

 6. gm gm gm. o kodel neatsisiuncia tie prezentaciju failai..? Ar cia kazkas negerai su mano narsykle.

 7. Andrius Ropolasspalio 11, 2010. 20:36

  Nu veikia atrodo. Gal su kita naršykle būtų verta pabandyti?HTML