Skip to content

72 Hour Urban Action

Praeitą savaitę Izraelyje vyko 72 valandų kūrybinės dirbtuvės – konkursas, kuriame garbė sudalyvauti teko ir man. Šios dirbtuvės buvo Bat Yam (miestas prie Tel Avivo) bienalės dalis. Dirbtuvių tikslas – pagerinti viešąsias erdves esančias šalia vienos pagrindinių miesto gatvių. Nuo įprastų kūrybinių dirbtuvių, šios skyrėsi tuo, kad viską reikėjo atlikti per 72 valandas – sugalvoti idėją ir ją įgyvendinti, išdalinus užduotis komandoms, buvo pradėtas skaičiuoti laikas. Iš esmės tai galima būtų lyginti su Sikonu, tačiau čia dirbtuvių biudžetas (buvo paminėta 120 000 virš JAV dolerių suma, viską finansavo savivaldybė) ir požiūris į darbą buvo gerokai didesni.

Dalyviai susirinko iš visų pasaulio kraštų – Australijos, Austrijos, JAV, Taivano, Prancūzijos, Rusijos, Lenkijos, Lietuvos, Maroko, Turkijos, Italijos, Bulgarijos, Vokietijos, Pietų Korėjos (?), Izraelio ir turbūt dar ne visas šalis paminėjau. Visi buvo suskirstyti į 10 komandų po maždaug 12 žmonių. Tai dalyvių buvo apie 120 ir vizualiai žvelgiant didžioji dalis buvo iš užsienio. Kiekviena komanda gavo maitinimą, nakvynę (būstinė buvo įrengta pradinėje mokykloje, ten visi dirbo, valgė ir miegojo), įrankius (minimaliai), keletą automobilių transportuoti medžiagas, virš 2000 dolerių medžiagoms, inžinierių konsultacijas, iš esmės viską, tik už skrydžius teko patiems susimokėti.

Nors tai 72 valandų dirbtuvės, jos truko ilgiau nei 3 paras, prieš dirbtuves pusantros dienos buvo skirta susipažinimui su miestu (surengta nedidelė ekskursija), dalyviais, komandomis, o po dirbtuvių atsibučiavimui skirta dar viena diena.

Dirbtuvių organizatoriams tai buvo pirmasis jų toks organizuotas renginys ir tai matėsi, kai kuriuose nedidelėse smulkmenose. Renginio organizacija tikrai nenustebino, iki Lituanicos dirbtuvių tolokai, bet iš reklaminės pusės buvo pasistengta smarkiai. Vien ko vertas reklaminis renginio filmukas, renginio anonsavimas turbūt visuose architektūriniuose puslapiuose ir tai kad renginį aprašė New York Times. Tačiau iš klaidų mokomasi ir kitąmet (bent taip planuojama) dirbtuvės turėtų būti be priekaištų. Tik dar nežinia kur jos vyktų, nes organizatoriai nori jas daryti visame pasaulyje.

Iš esmės pasižvalgius po miestą nelabai supratau prasmės rengti tokias dirbtuves ir bienales, nes Bat Yam yra toks industrinis priemiestis, kuriame pilna sandėlių, pramoninių dirbtuvių ir keli fabrikai, žodžiu visiškas chaosas, kuriame paskęsta bet koks bandymas sukurti kažką įdomaus. Tarsi gėlytėm išdažytum Opel Ascona rūdis ir tikėtumeis, kad automobilis važiuos nuo to geriau. Žiūrint iš realistinės pusės, tai buvo puiki proga miesto valdžiai parodyti greitai ir pigiai, kad jie rūpinasi miestu ir kad kažkas vyksta, ir tuo pačiu pasidalinti pinigus (kiek išklausinėjau miesto meras figūruoja ne vienoje kriminalinėje byloje).

Iš idealistinės pusės, miestas pigiai ir greitai gavo keletą puikių viešųjų erdvių, nors iš esmės niekas per daug nepasikeitė, tačiau žmogui kartais tereikia vieno suoliuko ir jis bus laimingesnis, nei žinodamas, kad tuoj bus pradėtas įgyvendinti didžiulis urbanistinis projektas radikaliai pakeisiantis miesto veidą. Taip pat svarbus momentas, tai kad žmonėms buvo parodyta, kad galima labai greitai ir paprastai pakeisti savo aplinką, ir galbūt pasikvietus tiek užsieniečių buvo užgautos vietinių ambicijos, nes matant kaip amerikietis tvarko tavo kiemą, galbūt kils noras pačiam irgi kažką padaryti.

Projektus ne visi spėjo užbaigti laiku, kaip visada trūko laiko, o 72 valandos buvo griežtai skaičiuojamos. Todėl po renginio dalis projektų galbūt bus nugriauti, dalis pabaigti, dalis liks kaip yra. Pagrindinės naudotos medžiagos buvo medis ir metalas.

Sunku nuotraukose perteikti visus projektus, erdves, vėliau turėtų būti sukurtas renginio filmukas (pasak operatoriaus jis montuoti baigs po 3 metų, nes filmavo kiekvieną žingsnį), kuriame galbūt projektai geriau atsiskleis.

Buvo skirtos dvi pirmosios vietos ir viena paskatinamoji, deja tik nepamenu kas gavo paskatinamąją. Nugalėtojų komandos turėjo gauti po  3800 dolerių (apie 300 dolerių kiekvienam).

Oficiali 72 Urban Action svetainė

Kategorijos: Apžvalga.

Žymos: , , ,

Nuomonių RSS

6 nuomonės

 1. įdomu :) tik dvejoju, kad pamatęs bedirbantį amerikietį, kas sugalvotų ir pats kažką pabandyti daryti :)
  tai kas pirmose vietose ? :)

 2. Andrius Ropolasspalio 3, 2010. 23:43

  Pirmose vietose komanda, kurios branduolį sudarė vokiečiai, o kitos nežinau net.

 3. o ką jos įgyvendino? :)

 4. Andrius Ropolasspalio 3, 2010. 23:51

  Vokiečių komandos projektas buvo The Lobby. Visi projektai galerijoje. Prie nugalėtojų parašyta, kad laimėjo.

 5. nereikia lyginti su sikonu, nes tai studentu konkursas. geriau palygint su kokiu aleksoto aerouosto workshopu ;) nors siaip ar taip isvados tos paciosHTML

Tęsiant diskusiją...

 1. […] porą metų teko dalyvauti labai įdomiame renginyje 72 Hour Urban Action (nuoroda į įrašą) Izraelyje. Tai 72 valandų kūrybinės dirbtuvės, kurių tikslas per tris paras atsakyti į […]