Skip to content

Architektūros piratavimas

Peter Eisenman ir OMA

Peter Eisenman ir OMA

Dažnai architektūroje pasitaiko, kad mintys sutampa. Juk kuo toliau, tuo labiau pasaulis panašėja, žiūrime amerikietiškas laidas, domimės politine situacija Korėjose ir t.t. Ir tai normalu, panašių projektų būna ir tarp pasaulio grandų (iliustracija viršuje) ir mūsų Lietuvėlėje (Lukiškių aikštės “duobių” projektai ar Lituanicos konkurse pikseliniai pasiūlymai). Bet kartais akivaizdžiai idėjos būna plagijuojamos (Pekino olimpinio baseino kopija), nors teisiškai tai įrodyti sunku ar net neverta bandyt daryt.

Ne veltui kinai yra plagijavimo asai. Neseniai jie sąvoką “architektūros kopijavimas” perkėlę į visai kitą lygį – pradėjo kopijuoti ne architektų darbus, bet tiesiog pačius biurus. Kaip rašo guardian.co.uk, kinai BradwayMalyan ir Aedas biurų vardu pateikė pasiūlymus, prieš tai nukopijavę jų interneto svetaines.

Klausimas: ar tai buvo pirmas toks mėginimas ir ar paskutinis? Veikiausiai ne, nereikėtų nustebti jei bus išgirsta apie vėl kokį panašų atvejį, tik greičiausia dabar nepavykus kopijuoti britų studijų, bus bandoma kopijuot kitos šalies biurus. Įdomu kiek užsakovų Kinijoje džiaugiasi Zoha Hodid, Nerman Faster ir OWA darbais…

Informazija: guardian.co.uk ir archpaper

Kategorijos: Analizė.

Žymos: , ,

Nuomonių RSS

3 nuomonės

  1. Projektai ar ju sprendiniai panaseja todel, kad viskas pasaulyje jau yra israsta mazu maziausiai pacios gamtos. Belieka tik ieskant teisingiausio sprendimo kazka vel atrasti. Liudna tik kai sis procesas vyksta atvirkstine tvarka – issirinktas projektas X veliau adaptuojamas i situacija B.

  2. Globalizacija siauteja- visi automobiliai “opeliai”, visi telefonai “ifonai” ir kopijavimas atrodo jau siu dienu norma :(… Ar tik ne todel, kad visi siekia kazkokios bendarapasaulines indentifikacijos ir pamirsta paziureti i savo paprastas ir grazias vietos tradicijas ?

  3. Šiaip kubo, baronkos, rutulio, piramidės ir pan. formos yra panašesnės į sąvokas nei unikalios plastikos kūrinius. Nėra čia ką kopijuoti.

    Kartais ir architektų biurų įvaizdžiai artėja prie vienalytės sąvokos :)

    Bet kadangi kiniečiai vistiek supranta savaip, siūlau pasisakyti prieš organizmų klonavimo eksperimentus – antraip prištampuos zahų kūlhasų ir varys bizniuką. Gal net kokį wrightą rekonstruos.HTML