Skip to content

Ar užbaigtas pastatas yra geresnis?

Šį tekstą buvau parašęs prieš savaitę, bet dėl kitų skubesnių naujienų atidėjau. Ir labai maloniai nustebau, kai Aaron Betsky savo paskaitose Kaune ir Vilniuje minėjo tą patį dalyką apie pastatų užbaigtumą. Tad dalinuosi savo požiūriu ir pastebėjimais ta tema.

Perspėjimas: kalba eina apie estetiką. Logiškai galutinis pastato variantas (pastatytas ir įrengtas) turi būti pats geriausias, juk projektuojant, statant visos jėgos dedamos pabaigai, niekam neįdomu kaip viskas atrodys statybų metu, svarbu tik, kad viskas vyktų pagal planą ir kad nebūtų jokių nukrypimų, kad galutinis tikslas būtų pasiektas.

Tai lyg ir turėtų būti atsakymas į kvailą klausimą: taip, užbaigtas pastatas tikrai yra geresnis, nei nebaigtas. Juk patys žinome ne vieną ir ne du savo miestuose stovinčius neužbaigtus monstrelius, kurie bado akis. Padažytum juos, įdėtum langus ir iškart ramiau. Bet… praeitą savaitę teko išvysti Coop Himmelb(l)au naujo projekto nuotraukas statybos metu. Šalia dar buvo vizualizacijos kaip projektas turi atrodyti užbaigtas… Skirtumas milžiniškas ne vizualizacijų naudai. Ir ne vien kaltas vizualizacijų saldumas, glamūras, bet ir pasirinkta galutinė nuzulinta išraiška. Neabejoju, kad niekaip užbaigtų formų glotnumas nepranoks dabartinės būsenos žavesio, tikrumo, jėgos.

Ir kalba eina ne vien apie Coop Himmelb(l)au. Kad ir Kauno arena, nors galutinė estetika turėtų būti palikta tokia industrinė/statybinė – plikas betonas, vamzdžiai, jokios apdailos, bet išnešus visus pastolius, erdvės neteks daug žavesio. Vien ko verti pastoliai iki stogo pagrindinėj arenos erdvėje! (Nuotrauka apačioje kitos vietos ir daryta 2009 metais).

Bet ir vėl neverta apsiriboti užsienio ar Lietuvos grandais. Prieš porą dienų teko būti Kauno Klinikų Neurologijos klinikų pastate, pastatas senukas, pagriuvęs, vyksta kažkokie darbai, vaikšto statybininkai ir viduje nuimtos pakabinamos lubos – fantastika! Matosi sijos, perdangos plokštės, ventiliacija, laidai, kur ne kur koks raudonas laidas nuvinguriuoja per pagręžiotą perdangą. Ir kas suteikia daugiausia žavesio – pakabinamų lubų konstrukcija. Metaliniai strypukai nerangiai sugręžioti į perdangą, suvirinti – kiek grakštumo palubėje, o visam tam atsvara seni kvadratiniai masyvūs pageltę šviestuvai per gerą pusmetrį kabantys nuo lubų ant tos pakabinamų lubų konstrukcijos, atrodo, kad levituoja jie ore. Na naujai darant vargu ar taip pavyktų. Ir koks apmaudas kai matai, kad vaikšto keli masonai – žiūri kur ką ir kaip čia uždengti, pritvirtint, paslėpt.

Taigi, mano atsakymas į šį klausimą būtų: užbaigtas pastatas tikrai ne visuomet yra geresnis. Vėl paminėsiu kad kalba eina apie estetiką. Tuščias pastatas yra negyvas pastatas. Čia turbūt kaip ir su žmogaus kūnu – nuogo kūno grožis nepranokstamas, bet nuogam būti nėra praktiška, o į negyvą niekas išvis žiūrėt nenori. Taip ir su pastatu.

Kelios nuotraukos nuplagijuotos iš: archdaily

Kategorijos: Kritika.

Žymos: ,

Nuomonių RSS

6 nuomonės

  1. Ei, reikėjo papleškinti tą Neurologijos klinikų vidų ir pasidalinti vizualiniu įspūdžiu :)

  2. Andrius Ropolasvasario 4, 2011. 19:20

    Mobiliakas nelabai kietai būtų buvęs :)

  3. Tai jus kokius destruktyvizmo grandus lyginat? Coop Himmelbliau, ar kaip ten rašosi :) Jų ir maketai neužbaigti įspūdingai atrodo :) Turbūt dar kiekvienas objektas, atskyrai paemus neužbaigtas, irgi žabtus atkabintų :)

  4. Aš irgi apie tai galvojau. Matai, estetiškai, tau, kaip sofistikuotam profesionalui geriau, bet emociškai kaip ligoninės vartotojui tai kažin?

  5. na, Andriau, šitas straipsnis jau truputi gražesnis už piktąjį paskutinį. labai jau piktai rašei. o šitas… dar truputį pazulintum ir galėtum padaryt iš straipsnio eilėraštį. vienai vietai jau visai nedaug trūksta.
    o man irgi nepašpakliuotos sienos ir perdangos sijos yra gražiau, bet gerai sako Mr. soo, visuomenei tai ne. gražu/estetiška=tvarkinga/nauja/blizga? čia todėl kad biedni mes ar kaip? kaip čia yra

  6. Naturalu, kad valem valem viska nuo daiktu, norejom vis kuo minimalistiskesnio pateikimo, kad viskas butu kuo idealiau, kuo graziau, estetiskiau, o vis dazniau save pagaunu su netobulumo poreikiu. Naturali tendencija ;)HTML