Skip to content

Vienas geriausių studentų darbų – plagiatas?

Geriausių architektūros studentų baigiamųjų darbų parodos išvakarėse pasiekė anoniminis aktyvių architektūros studentų judėjimo „Lenk medį, kol jaunas“ laiškas. Tema – galimai nuplagijuotas darbas. Mieliems skaitytojams primenu, kad panaši situacija buvo ir per 2008 darbų rinkimą, tada a2sm atskleista medžiaga sukėlė rimtų abejonių VGTU abiturientės darbo originalumu. Pateikiu jums neredaguotą dar karštą laišką apie šių metų situaciją:

Sveiki,
Jums rašo Aktyvių architektūros studentų judėjimas „Lenk medį, kol jaunas“.
Norėtume pasidalinti mums ramybės neduodančia ir karštas diskusijas keliančiais faktais.
Daugelį metų esame nuolatiniai VGTU ir VDA aukštųjų mokyklų peržiūrų, parodų ir renginių lankytojai. Domimės kolegų darbais, analizuojame, diskutuojame. Tikriname Lietuvos ir užsienio srautinių naujienų puslapius. Taip pat sekame kasmetinius Geriausių architektūros studentų baigiamųjų darbų rinkimus (dėl to mes nusprendėme nebetylėti ir išreikšti mūsų susirūpinimą).
Jau nuo vasaros pradžios puslapiuose www.archinaut.lt, www.archata.lt, turėjome galimybė susipažinti su kai kuriais Vilniaus ir Kauno dailės akademijų studentų baigiamaisiais darbais. Juos benagrinėjant, o konkrečiau VDA studentų darbą patalpintą adresu http://www.archinaut.lt/straipsnis/kulturos-ir-edukacijos-kompleksas-vilniuje/130, mes netekome žado. Nubėgome į VGTU rūmus Trakų g. ir 2 aukšto koridoriuje aptikome senai kabantį studento darbą (pavardė ir metai, kaip tyčia, nuplėšti), kuriame pasirinkta analogiška situacija (Naujamiestis-Naujininkai), bei analogiškas sprendimas, jungiant bėgių trasos atskirtus Vilniaus rajonus, su pastatu-struktūra, kurioje suformuota ertmė (VGTU darbe ertmė stačiakampė, o VDA studentų darbe ji pakeista į apvalią). Darbas kabo tikrai senai, tad mums, studentams, galima sakyt, iki kaulų žinomas.
Labai nustebome, jog “ Vilniaus menininkų kalvės“ auklėtiniai (VDA bakalaurai) pristigo kūrybinių idėjų ir nukopijavo VGTU studento darbą (žiūrėti prisegtą nuotrauką). Dėja, galime pateikti tik VGTU studento darbo maketo nuotrauką ir šalia VDA studentų gen. planą, bet neabejojame, kad jei bus eksponuojamas ir VDA studentų maketas, tai jis bus identiškas. Ką padarė VDA studentai: pavogė idėją (situacijos problematiką, problematikos sprendimą), ją savaip pateikė ir tikėjosi likti nepastebėti. Maža to, šis darbas pretenduoja tapti geriausių architektūros studentų baigiamuoju darbu.
Mums iškilo tokie klausimai:
1. Ar toleruotinas baigiamųjų darbų plagijavimas?
2. Ar tai dar kam nors rūpi, apart mums?
3. Ar galima tokių darbų dalyvavimą parodoje laikyti kaip paskatą studentams vogti svetimus darbus ir idėjas? Ar toks studentų mąstymo formavimas naudingas Lietuvos architektūros ateičiai?
Neabejojame, jog tokių pavyzdžių yra ir daugiau, tad stengsimės informuoti abiejų aukštųjų mokyklų katedras apie tokius dalykus.
Kaip žinia, Lietuvos aukštosiose mokyklose plagijavimas, nusirašinėjimas yra netoleruojamas, už šiuos prasižengimus taikomos griežtos nuobaudos, tarp jų, net ir šalinimas iš aukštosios mokyklos.
Aktyvių architektūros studentų judėjimas „Lenk medį, kol jaunas“ netoleruoja jokių korupcijos formų tiek studentiškame, tiek visuomeniniame lygyje. Manome, jog konkurso organizatoriai, VDA katedra, VGTU katedra, taip pat darbų vadovai turi reaguoti į pateiktus faktus. Jei tokie darbai pateikti kaip pretendentai, tai abejojame parodos-konkurso komisijos kompetencija.
Taip pat abejonių kelia ir darbų atrinkimo tvarka ir darbų kiekiu parodoje. Manome, jog per mažai darbų patenka į konkursą. Mes esame tokios nuomonės, kad patys studentai turi pristatyti savo darbus atrankos komisijai, kadangi ne darbų vadovai, po pusės metų pertraukos nuo baigiamųjų darbų gynimo vargiai gali sklandžiai recenzuoti darbus.
Lauksime konkurso organizatorių bei VDA ir VGTU atstovų, bei paprastų studentų nuomonės ir veiksmų.
Pasiliekame demokratinę teisę likti anonimais. Vykdome pilietinę prievolę atskleisti neteisybę.

Pagarbiai,
Aktyvių architektūros studentų judėjimas „Lenk medį, kol jaunas“

2008 VGTU vs. RCR, 2010 VDA vs. VGTU. Labai labai labai gaila, kad tokių dalykų kyla per geriausių(?) studentų baigiamųjų darbų rinkimus…

Kategorijos: Apžvalga.

Žymos: , , , ,

Nuomonių RSS

22 nuomonės

 1. Andrius Ropolassausio 25, 2011. 21:30

  Mano požiūriu sutapimas tokioje vietoje tikrai įmanomas. Galbūt pati vieta tokį sprendimą diktuoja. Reikėtų geriau sulyginti abu darbus.

 2. archstudentassausio 25, 2011. 21:38

  būtų į naudą paprašyti VDA studentų-autorių pakomentuoti susidariusią situaciją, bet vietos pasirinkimo ir sprendimo panašumas – be komentarų..

 3. Mano pozicija tokia, kad tai, ka savo komentare kaip poziuri pateike Andrius Ropolas is esmes nepriestarauja ir, negana to, visumoje didziaja dalimi sutinka su pagrindine viso pastebejimo problematika ir mintimi.

 4. Margaritasausio 25, 2011. 22:24

  Mano nuomone, plagijatais žarstytis absurdiška.
  Nežinia ar pareiškimo autoriai iki galo supranta ką parašę – nuolagijuota SITUACIJOS PROBLEMATIKA ir problematikos sprendimas?
  Pasirinktos situacijos probematikos nuplagijuoti neįmanoma, o jeigu sprendiniai sutapo, vadinasi toks sprendinys labai tikėtinas.
  Paprasta.

 5. Nezinau visu niuansu, todel galiu klysti, bet siaip pasirinkta vieta jau senokai yra architektu akiratyje, o mintis toje vietoje begius perkloti panasaus tipo struktura nebuvo nauja net ir vgtu studentui rengiant savo darba. Naujininkai/Naujamiestis tai sena beda ir visi projektave kazka tame ar gretimuose sklypuose siulydavo kazka panasaus, o kokias skyles ismusi, kad apacioje negautum nehumaniskos tamsios erdves, jau skonio reikalas. Palyginimui galima paziureti kitus ivairiu kursu studentu darbus stoties teritorijoje, panasus sprendimai gana dazni, nes visi bijo siulyti iskeldinti begius ir rasti nauja vieta stociai, dar buna noru pakelti begius virs pastatu, arba pakisti po zeme, bet del traukiniams reikiamu nulydziu tai techniskai sunkiai igyvendinama. Matau tik tai, kad abu darbai panasus tik keliu kuriuo sprendzia sena miesto problema, bet ne savo architekturine raiska (kuri VDA darbe zymiai sekmingesne).

  Man regis „Lenk medį, kol jaunas“ si karta paskubejo darydami isvadas, o iki 2008 metu skandaliuko cia dar labai toli. Panasu i audra vandens stiklineje.

 6. Anonimassausio 25, 2011. 22:43

  nemanau, kad cia kazkas keisto del koncepcijos. Seniai sklando tokios idejos, bet kitavertus manau, kad tai nera blogas sprendinys.
  http://www.vilnius.lt/bplanas/index.php?mid=58&lang=lt
  (pastatas aikštė saloje)
  http://www.vilnius.lt/bplanas/mankus/TileGroup0/2-1-2.jpg

 7. archstudentas to anonimassausio 25, 2011. 23:12

  kad neatidaro jūsų nuorodų…

 8. kreipiuosi i laisko autorius: ar kolektyvas, pries pora menesiu viesai pristatytas kaip “anoniminiai architektai”, gali vienareiksmiskai kaltinti visus, kurie ivardina save anonimais?

  beje, siemet igyjau bakalaura maksimaliai ivertintu darbu ir tikrai negraziai pavydziu dalyvaujantiems konkurse, taciau nepritarciau didesniam dalyviu skaiciui, nes ir taip kencia visi ne “show off” darbai.

  “jei nori keisti pasauli – pirmiausia keisk save” (A. Mamontovas), todel bukime objektyvus ir etiski :)

 9. visiškai sutinku, kad entuziastai paskubėjo. Pernelyg drąsu iškarto pulti į atlapus kaltinant pragiatu. Bet antis paleista,o autoriams nuotaika sugadinta. Galėtume pagalvoti prieš sakydami.

  O dėl konkurso. Kiek pamenu kiekvienais metais prieš ir po jo buvo pykčių įvairių, tai gal nereikia rinkti geriausio? Tai labai subjektyvu ir tikrai nebūtinai reikalinga.
  Aš turbūt mieliau turėčiau tiesiog storą ir gražią baigiamųjų darbų knygą.

 10. Būtų įdomu sužinoti kiek straipsnio autoriai įsigilinę i projektą, jei turi drąsos ir kompetencijos kaltinti plagijavimu. Taigi, tikiuosi parodos atidarymo metu susipažinsim.

 11. Andrius Ropolassausio 26, 2011. 12:17

  Su straipsnio autoriumi tikrai galėsite susipažinti – būsiu, bet išgirsti platesnę laiško autorių poziciją ir man būtų įdomu. Šis įvykis man įdomus kaip dalykas parodantis tikrai egzistuojančią aukštųjų mokyklų priešpriešą.

 12. as tai pritariu laisko rasytojams, kodel atrenkami tik 1,2,3 darbai?o poto jie abdrabstomi slove, nors kitu darbas orginalesnis idomesnis, cia tik vienas is pavyzdziu , kuri pateike ir man tikrai tas kabantis darbas ant sienos zinomas ir taip jis nevienas, todel tikrai juokinga kaitokie darbai atrenkami, jie ne orginalus, o tiesiog tas pats sprendimas apslifuotas, cia isvis reiktu katedroms susesti ir pasneketi kam isvis tokius renginius daro ,po to ir varo studentai vieni ant kitu vgtu ant vda…vistiek niekas nepasikeis vienaip ar kitaip?

 13. pralinksminotsausio 26, 2011. 14:02

  lenk medi kol jaunas liuks organizacija :D o autoriams jei jie ,,netycia” taip pat sugalvojo nereiktu nervintis ,ane? vda visad zavedavo sutapimais :D o siaip labai pritariu minciai kodel renkami is geriausiu dar geriausiausisisisi? kodel tik kazkokiu iskirtiniu paroda? kur lygybe? senai buvo laikas visiems baikuotuoti, nepalaikykim tokiu ,,rasistiniu” renginiu. spaudziu ranka laisko autoriams uz pirma zingsni ,o tai apkerpeja studentai,po to verkia tyliai.

 14. Vienareiksmiskai panasumas yra. Nesvarbu, kiek yra isigilinta i darbus ir net jei situacija diktuoja sprendimus, tai is principo byloja darbo neoriginaluma ir netinkamuma buti nominuotu, negi nera svieziasniu darbu tokiam titului..

 15. Panasu, kad cia antars matas atsirado. Tebunie as busiu Matas su M didziaja :D
  Sabina, pritariu tavo nuomonei nebloga mintis ir labai sveikas poziuris.
  Del originalumo tai pries kritikuodami isiziurekite. Lyginami du tiltai apjungti i viena turi ir vienas turis perkirstas angos. Net priejimas prie problemos cia is skirtingu pusiu buvo, todel nera ko kaltinimais metytis. Saunuoliai autoriai, neblogas darbas. Nekreipkit demesio, nes pavyduoliu visad atsiranda.

 16. Akivaizdu, kad abiejų darbų panašumas – tai tik problema, kurią jie sprendžia. Žinoma, gerai įsigilinus į vietovės problematiką, kyla panašių sprendimo būdų. Manau, tai reiškia tik vieną – toks bėgių denginio sprendimas yra pasirinktas todėl, kad jis šioje vietoje optimaliausias. Skylė irgi lengvai paaiškinama. O raiškos požiūriu – įdėkite daugiau to paties sklypo genplanių vienas šalia kito ir pabandykite padaryti,kad jie neatrodytų panašūs…
  O dėl geriausių ir negeriausių, manau, apskritai nėra tikslingos tokios nominacijos. Geri darbai yra geri, šitas darbas taip pat.

 17. vda studentai daznai susitelkia ties pateikimu, o ne ideju ieskojimu, tokia yra kai kuriu destytoju ir studentu nuostata vda: paimk gera darba, pagerink ir nepriekaistingai pristatyk kad kitiem stalcius atsidarytu. Kai nebereikia sukti galvos apie koncepciju kurima, visas pusmetis lieka vizualizavimui, plancu deliojimui ir panasiems dalykams, o tada darbas keliauja i paroda ir dziugina ziurovo aki.

 18. Anonimassausio 27, 2011. 03:49

  Kokie mes visi originalus ;)) ajajaj

 19. nueikit i vgtu ir paklauskit nors vieno studento,ar destytojo? tai juoktis prades :D cia tik viena pvz rado,o kiek jų daug :D tikrai kad ,, nepanasus” :D nejuokinkit su tokiu darbu. kiba komisijoj pazistami :D

 20. mes zinom, kam priklauso originalas. ne studentai kalti, kalti vadovai ir sistema. visiems sekmes.

 21. Kad esamoje sitaucijoje toks sprendinys atrodo gana logiskas ir nera ko stebetis,jog atsirado daugiau panasiu siulymu(del panasiu ir tai abejociau).Cia nenagrinejama nei planine struktura nei fasadai,nei dar kas,viso labo ideja,kuria ,kaip kazkas sake,vda studentai pateike kurkas geriau.bendrai..net ne ideja,o ispjovimas….paskubeta ir dar labai smarkiai…HTML

Tęsiant diskusiją...

 1. […] du geriausi. Tad be didesnių įžangų geriausias bakalauro darbas, archinautuose jau rodytas, vakar kažkieno purvais drabstytas, tačiau panašu be didesnės konkurencijos nugalėjęs – Kultūros ir edukacijos kompleksas […]