Skip to content

Jakriborg

Jakiborg – viduramžių miestas Švedijoje. Jauki senamiesčio atmosfera, namas prie namo, tačiau nėra sekinančio didelio miesto šurmulio, daug žalios erdvės, grynas oras, jokių kamščių, namai ekonomiški, taupūs. Prisipažinkite, juk skamba patraukliai ir ta fotografija viršuje visai neblogai atrodo?

O ką jei pasakysiu, kad viskas ką pasakiau yra tiesa, tik dar pridursiu, kad šis miestas buvo pastatytas apie 2000 metus? Nebeskamba taip gerai ir viliojančiai?

Nėra ir jokios miesto įkūrimo legendos, viskas tiesiog verslas. Du broliai nupirko žemę ir pastatė senamiestį laukuose. Nėra ir jokio gryno stiliaus, kuris buvo kopijuotas statant namus, tiesiog tuputis iš ten, truputis iš šen. Kad gražu būtų. Ir kaip bebūtų keista – yra gražu! Nors pats nebuvau ir kažin ar būsiu, tačiau girdėjau, kad žmonėms ten labai patinka, gyventojai labai laimingi, verslininkai panašu irgi – oficialiame puslapyje sakoma, kad yra TIK 4 laisvi butai. O pasak wikipedia.org 2005 ten gyveno virš 500 šeimų. Verslininkų planuose miestą išplėsti dešimteriopai – žemė nupirkta, tačiau jie tiki natūralia plėtra (juokinga ar ne?) ir neforsuos statybų.

Tai žinoma nėra unikalus projektas, kažką panašaus Princas Čarlzas darė (daro) Anglijoje, tačiau šis turbūt yra vienas šviežesnių ir labiausiai laukuose stovinčių projektų, dėl to jis ir pasirodė įdomus ir keliantis daugybę klausimų.

Noriu užbėgti už akių ir aiškiai išdėstyti savo poziciją – ne, mano manymu tai nėra blogas ar pasišlykštėjimą keliantis projektas (žinau žinau ir vėl aš su savo alternatyviom nuomonėm “bile jam ką priešingai pasakyt”), žinoma negaliu pasakyti, kad man toks projektas patinka, juk tai mažas disneilendas, o disneilenduose architektūros nedaug, bet būtent – tai mažas disneilendas.

Tokio projekto asociacija turbūt iškart tampa Valdovų rūmai (kur tik jų paminėt negalima), bet vargu ar juos galima tapatinti. Disneilendai čia daug arčiau. Todėl ir nekelia toks projektas man pasipiktinimo, niekas nieko neapgaudinėja, kaip forumuose žmonės patys pastebėjo, kad tai akivaizdžiai netikra, juk laukai, juose tankus senamiestukas. Žmonės čia gyvena tai suprasdami, bet jiems tiesiog tai nerūpi, jiems jauku ir gražu, jiems rūpi tik tai ką išvardinau pirmoje pastraipoje. Kitas įdomus šio projekto aspektas – struktūra. Konkrečios miesto atmosferos iškirpimas ir įklijavimas į kitą vietą. Gaunasi toks internetinis urbanizmas – copy ir paste (gal yra ir koks profesionalus terminas). Paskutinis įdomus dalykas – ekologija. Gyventi priemiesčiuose nėra labai ekologiška, bet Jakriborg tankumas yra labai didelis (tai ekologiška), miestelyje nevažinėja automobiliai, dar išvysčius susisiekimą viešuoju transportu, tai galėtų būti tikru užmiesčio ekologijos etalonu. Beliktų tik išspręsti architektūros klausimą.

Iš pirmo žvilgsnio baisus projektas savyje turi įdomių savybių, kurias galima paanalizuoti ar net pritaikyti, plėtojant užmiesčio gyvenamąsias zonas. Statybų bumo metu užmiesčių kvartalai Lietuvoje augo didžiuliu tempu, visiškai negalvojant apie aplinkos kokybę, ekologiją, architektūrą (tiesą sakant žymiai mieliau gyvenčiau Jakriborge, nei viename iš tų chaotiškų kvartalų). Dabar aprimus tempams yra puiki proga pagalvoti, kas yra gerai, o kas ne. Ar gyventi 15-20 kilometrų nuo centro, kiemą apsitvėrus 1.8 metro tvora nežinant kas tavo kaimynas, nėra per didelė prabanga? Užsienyje jau mąstoma, kad tokia skubi plėtra ir išsibarsčiusios gyvenvietės, nutolę namai nėra pats geriausias sprendimas. Galbūt reikia ieškoti kažko naujo.

Oficiali projekto svetainė švedų kalba
Nuotraukų galerija
Google maps nuoroda

Kategorijos: Analizė.

Žymos: , ,

Nuomonių RSS

2 nuomonės

  1. Uoj buvau as dviraciu i sita Jakriborga atsitiktinai numynus is Lundo ir tik po keliu dienu suzinojau, kad tokia naujiena jis, tai tikrai dviprasmiski jausmai uzpludo:) Nes svediskam kontekste kazkaip nepasirode labai lengva pasakyti jame visiskai netycia atsidurus, kad tai visiskas falsifikatas.o is lauku atvaziuojant siluetas tikrai ispudingai atrodo.
    Ir, beje, is vietiniu girdejau, kad projekte ne vienas architektas nedalyvavo, o ji state broliai buvo inzinieriai. Nezinau kiek tame tiesos, bet va tokia detalyte.HTML