Skip to content

Rusijos uždari miestai

Rusijos uždari miestai – turbūt labiausiai man kvapą gniaužianti tema pastaruoju metu. Sovietų laikais pastatyti slapti miestai, turintys vienintelę paskirtį – sodrinti uraną, kurti tankus, vykdyti kosmines misijas, aptarnauti povandeninius branduolinius laivus ir t.t. Dauguma tokių miestų panašu buvo susiję su karine branduoline pramone. Viename iš šių slaptaviečių buvo įvykusi šiuo metu jau 3 didžiausia branduolinė katastrofa po Černobilio ir Fukušimos, bet kadangi tai buvo slaptas miestas, niekas apie tokį įvykį nežinojo, panašu net ir patys gyventojai. Darbuotojams už gyvenimą izoliuotame mieste į kurį galima buvo patekti tik su leidimais, buvo atsilyginama didesniu nei vidutiniu Sovietų sąjungoje atlyginimu, išskirtiniais daviniais. Net Estijoje buvo du uždari miestai.

Žlugus Sovietų sąjungai ne visi miestai atsivėrė visuomenei. Šiuo metu Rusijoje yra 45 oficialiai pripažinti uždari miestai ir manoma esant dar 15 apie kuriuos nekalbama. Juose šiuo metu gyvena 1.5 milijono žmonių. Miestų dydis svyruoja tarp 30 000 ir 100 000 ar daugiau gyventojų. Dažniausiai šie miestai turi du kelius, kuriais į juos galima patekti.

Šios slaptavietės nėra tiesiog Sovietų sąjungos reliktas – Rusija planuoja naujų miestų statybą. Planuose yra sukurti alternatyvą Baikonūro kosmodromui, kuris šiuo metu yra didžiausias pasaulyje, tačiau stovi Kazachstano teritorijoje ir Rusija turi nuomotis didžiulį gabalą žemės kartu su miestu ir visomis paleidimo aikštelėmis. Kitas įdomus projektas – Yamantau Gora. Atsiradus palydovams visi slapti miestai nebetapo tokie slapti ir pasislėpti tapo beveik neįmanoma, tačiau rusai nebūtų rusai, jie sugalvojo padaryti miestą po žeme, tiksliau po Yamantau Gora kalnu. Tiksli vieta ir paskirtis nėra žinoma, nėra žinoma ar projektas baigtas ar ne. Tačiau JAV mano, kad tai yra po 1000 kvadratinių kilometrų dydžio teritoriją pasklidusi slaptavietė, galbūt skirta valdžios vyrams branduolinio karo metu, joje gali būti vykdomi branduoliniai tyrimai ir pats miestas kalne gali talpinti apie 60 000 gyventojų.

Štai nedidelis sąrašas miestų, kurių funkcija pasirodė įdomesnė:

Arzamas-16 / 60 / 75 / Moscow-300 – branduoliniai tyrimai.
Chelyabinsk-40 / 65 – plutonio apdorojimas, branduolinė programa. 1957 metais įvyko 3 didžiausia branduolinė katastrofa.
Chelyabinsk-70 – branduolinio ginklo kūrimo centras.
Kurchatov-21 / Semipalatinsk-16/21 / Moscow-400 – branduolinio ginklo bandymų centras.
Yamantau Gora – 1.6 km dydžio kalnas, kuriame manoma yra virš požeminė slaptavietė.
Penza-19 – branduolinių ginklų elektroninės dalys.
Sverdlovsk-44 – urano sodrinimas.
Sverdlovsk-45 – atominė karinė pramonė.
Tomsk-7 – urano sodrinimas ir kiti su tuo susiję procesai. Plačiau apie šį miestą skaitykite technologijos.lt

Žemiau įdomiausiai iš palydovo atrodantys miestai (užvedę pelę išvysite pavadinimą):

Šie miestai manau yra tikrasis Rusijos konstukyvizmo simbolis, nors ir pastatyti jau po visų konstruktyvizmų. Ne veltui OMA taip domisi Rusija ir patys net bandė suprojektuoti vieną tokį mokslo miestą, iš paukščio skrydžio jų pasiūlytas miestas, net nelabai skiriasi nuo pirmtakų. Gaila, kad šių miestų utopija apsiriboja tik idėja, mintimi ir vaizdu iš paukščio skrydžio. Apžiūrėjus nuotraukas iš vidaus (Google Earth pilna nuotraukų iš beveik kiekvieno miesto) nieko įdomaus nėra – visi šie miestai pasirodo yra iki kaulo pažįstami ir įprasti. Visur tie patys daugiabučiai, tos pačios sovietinio miesto erdvės. Jokios išskirtinės architektūros.

Norėtųsi daugiau sužinoti apie šių miestų struktūrą: geležinkelius, kelių sistemą, rajonų planavimo logiką, kaip ir kokios funkcijos miestuose išdėstytos, tačiau turbūt gauti tokią informaciją būtų sudėtinga. Taip pat įdomu sužinot ten gyvenančių žmonių nuomones, bėdas, dažniausias psichologines problemas, jei tokių yra.

Tokie projektai parodo, jog utopija yra reali. Galbūt kažkada studijuosime šiuos miestus, statydami miestus Mėnulyje ar Marse. Juk tai kitoks gyvenimo būdas nei prie kurio esame pratę, galbūt turintis kažkokių privalumų, kurių nežinome. Tikiuosi galvoje sukilo įvairių minčių, jeigu norite plačiau patyrinėti šią temą, duodu keletą naudingų nuorodų:

Rusijos slapti miestai sužymėti Google Earth
Platesnis miestų aprašymas iš globalsecuirity.org
Forumo diskusija šia tema

Kategorijos: Analizė.

Žymos: , ,

Nuomonių RSS

4 nuomonės

  1. Labai įdomi tema! Tikiuosi bus ir daugiau straipsnių šia tema…

  2. pritariu, super tema.

  3. Norėtųsi daugiau sužinoti apie šių miestų struktūrą: geležinkelius, kelių sistemą, rajonų planavimo logiką, kaip ir kokios funkcijos miestuose išdėstytos, tačiau turbūt gauti tokią informaciją būtų sudėtinga. Taip pat įdomu sužinot ten gyvenančių žmonių nuomones, bėdas, dažniausias psichologines problemas, jei tokių yra.

    buvau,dalivavau, zinau bat nera kuo cia zinuoti, zmones ivairus kuo maziau zino tuo geriau

  4. As irgi pasigedau daugiau informacijos. Tema isties idomi. Kadangi Rusu kalba suprantu gerai tad teks ieskotis informacijos kituose saltiniuose.HTML