Skip to content

Kosmoso kolonizacija

Kosmoso kolonizacija paskutiniu metu tapo primirštu dalyku, didžiųjų šalių vyriausybės pristabdė progresą ir pradėjo labiau rūpintis vietiniais – žemiškais reikalais. Per žinias retai jau tenka išvysti erdvėlaivių paleidimus, ką bekalbėti apie žinias iš kosminės stoties, dažniau pamatysi reportažą apie į pakrantę išmestą banginį, o mėnulis, anksčiau atrodęs ranka pasiekiamu, kuo toliau, tuo labiau tampa moksline fantastika.

1975 metais, praėjus 6 metams po išsilaipinimo mėnulyje, NASA surengė Summer Study (vasaros studiją) Stanford universitete. Tuomet buvo sukurta kosmoso kolonijos vizija – Stanford torus. Tai kosmose esanti žiedo formos stotis, kurioje gali gyventi nuo 10 000 iki 140 000 gyventojų. 1.8 kilometro diametro žiedas apsisuka kartą per minutę – taip sukuriama gravitacija artima žemės. Centre, kur gravitacijos jėgos nėra, švartuojasi erdvėlaiviai ir įkurdinta nesvarumo būklės pramonė.

Stanford torus nors turbūt žymiausias tokio tipo projektas, tačiau jis nebuvo pirmas. Dar 1929 metais John Desmond Bernal pasiūlė Bernalio sferą. Tai tuščia sfera, kurios vidinėje pusėje gyvena 20 000 – 30 000 žmonių (atvirkštinis žemės modelis).

Apie 1960 metus buvo pasiūlytas kitas įdomus projektas – Dyson sfera. Tai nėra vieta skirta žmonėms gyventi, tai iš esmės yra kosminė elektrinė. Fizikas ir matematikas Freeman Dyson pastebėjo, kad žmonių energijos poreikis nuolat auga, todėl jeigu žmonės išliktų pakankamai ilgą laiką, būtų pasiektas toks momentas, kai žmonijai prireiks visos saulės energijos. Pasak jo, sukurti vientisą žiedą ar sferą aplink žvaigždę yra mechaniškai neįmanoma, todėl jo pasiūlymas yra prie pat žvaigždės paleisti daugybę palydovų-kolektorių, kurie kauptų saulės energiją. Tokie objektai galėtų sudaryti įvairias konfigūracijas.

Dauguma kitų pasiūlymų (kaip O’Neill cilindras) dažniausiai yra šių projektų modifikacijos, didesnių ar mažesnių diametrų. Bet visų projektų vizualizacijos įspūdingos, todėl siūlau panaršyti keletą puslapių, kuriuose yra daugiau tokių iliustracijų: miscellaneous-pics, automnefold, universetoday.com.

Įdomus dalykas, kurį galima pamatyti iš šių projektų – kosmose geriausios formos yra apvalios, lenktos – sferos, cilindrai, žiedai, o žemėje kampuotos – kvadratai, stačiakampiai.

Panaudoti informacijos šaltiniai:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_torus
http://en.wikipedia.org/wiki/Bernal_sphere”
http://www.nss.org/settlement/space/bernalspheredetail.htm
http://www.nss.org/settlement/space/oneillcylinder.htm
http://www.nss.org/settlement/space/stanfordtorus.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere
http://www.nss.org/settlement/space/rama.htm
http://www.nas.nasa.gov/Services/Education/SpaceSettlement/75SummerStudy/Table_of_Contents1.html

Kategorijos: Analizė.

Žymos: , , , , ,

Nuomonių RSS

Jokių nuomoniųHTML