Skip to content

Kartais geriau nedaryti nieko

Norai geri, bet gaunasi kaip visada. Kažkaip toks dalykas nutinka dažniau nei norėtųsi. Taip nutiko ir su Virtualaus architektūros muziejaus ir Interaktyvaus Lietuvos architektūros žemėlapio projektais. Žinoma, dabar galima sakyti, kad per anksti čia kažką sakyti, juk projektai tik startavo, medžiagos dar nėra, bet nematau tikslo būt gailestingiems ir sukandus dantis kartotiniame projekte iš lenkiško katalogo ieškoti geros architektūros elementų.

Pirmiausia, sunkiai suprantama koks yra šių projektų tikslas, nes kas parašyta kaip tikslai neturi visiškai ryšio su tuo kas yra padaryta (žemėlapio aprašymas, muziejaus aprašymas). Reprezentacija yra deja neatsiejama nuo reprezentacinės išvaizdos, o kaupimas yra neatsiejamas nuo radimo. Turbūt būtų galima šioje vietoje ir sustoti, nes viskas tuo ir pasakyta, bet kažkaip yra toks sadistiškas noras berti druskos ant žaizdos ir pagalvot, kas yra ne taip ir kas galėtų būti geriau.


archmap.lt
Apie dizainą net nekalbėsiu, nes jo tiesiog nėra (patarimas – gal bent tą kvailą fono spalvą galima pakeisti į elementarią baltą?). Navigacija tragiška, nežinau gal Website Baker yra puiki turinio valdymo sistema, bet paspaudus porą nuorodų, tiesiog dingsta noras kažko ieškoti. Negana to, kad iš tikro neturime projektų po 1990-ųjų, kurie būtų įdomūs užsieniečiams, rodyt tokį “žemėlapį” būtų visiška gėda. Jį net vadinti “interaktyviu” neapsiverčia liežuvis, vienintelis jo interaktyvumas yra tai, kad jis yra internete. O kur, gerbiamieji kūrėjai, yra maršrutų planavimas, rekomendacijos, galimybė lankytojams pildyti turinį… Jeigu visa projekto vizija yra tiesiog sužymėti viską ant Google Maps, tuomet galiu pasiūlyti autoriams žymiai paprastesnę, bent 50 kartų naudingesnę ir projektų tikslus atitinkančią alternatyvą – sudegint serverį su archmap.lt ir tiesiog sėdėt ir pildyt mimoa.eu. Ir Lietuvos architektūra bus geriau reprezentuota ir vargo mažiau.

Sektini pavyzdžiai: danskarkitekturguide.dk, mimoa.eu, cphx.dk


arch-muziejus.lt
Pirma bėda pavadinime. Neįmanoma suvokti kam reikalingas tas brūkšniukas. Gal kad būtų sunkiau prisiminti adresą. Toliau galioja kritika iš archmap.lt apie dizainą ir navigaciją. Eksponatai pateikti panašu specialiai taip, kad niekas nieko nerastų, kažkoks tai brėžinys su kažkokia tai informacija, tačiau jokios informacijos apie kitus eksponatus, kurie gali būti susiję, todėl tampa super keblu norint atkasti visus eksponatus, kurie yra apie tą patį projektą. Gal kažkam ir įdomu matyti tiesiog fasado brėžinį, bet mane domintų matyti ir planus, maketo nuotraukas, viską kas yra tarpusavyje susiję vienoje vietoje. Kai puslapyje atsiras bent dvigubai daugiau eksponatų, bus neįmanoma nieko rasti. Žinoma padės draugas Google ir projektas galbūt tada turės kažkokios naudos, bet tikrai ne tokios kaip buvo sumanyta.

Sektini pavyzdžiai: modernizmas.lt, autc.lt, archimedė

Biudžetas šiems projektams pasak KRF buvo 31 tūkstantis muziejui ir 7 tūkstančiai žemėlapiui, tačiau rezultatas atrodo kaip už 0. Kūrėjų minimas triūsas, kuris buvo nuveiktas renkant informaciją yra pagirtinas, tačiau reikėtų nepamiršti, kad negalima darant internetinį projektą visiškai negalvoti apie… internetą. Dabar tie du metai (!?) darbo yra neaišku vardan dėl ko praleisti, nes naudos nėra jokios. Labai gaila, kad KNAUF parėmė žemėlapio projektą, geriau ta parama būtų nukeliavus Architektūros [pokalbių] fondui ar Sikonui vasarą. Projektų kūrėjams linkiu rasti naudingesnės veiklos, geriausia, nesusijusios su internetu.

Ne visai šia tema, bet netoli Tomas Grunskis apie popierinius Lietuvos architektūros gidus.

Kategorijos: Kritika.

Žymos: , , ,

Nuomonių RSS

8 nuomonės

 1. “Reprezentacija yra deja neatsiejama nuo reprezentacinės išvaizdos, o kaupimas yra neatsiejamas nuo radimo”
  trumpai ir aiskiai :)

 2. Puikus komentaras. Norėjau pažiūrėti, kas sukūrė šį puslapį (dizainą, pateikimą). Deja, autorių/kompanijos vardų neradau. Galbūt pats Architektūros centras 2 metus vartė knygą HTML vaizdžiai?
  DAr vienas pvz – NAI muziejaus projektas – miestas 3d telefone http://en.nai.nl/exhibitions/3d_architecture_app

 3. http://openbuildings.com/ irgi puikus pavyzdys: iškart man rodo grakščiojo Žirmūnų tilto nuotrauką ;)

 4. http://www.paveldas.vilnius.lt/namai.php?ID=22303&gID=10

  panasu, kad dabar jau numires. bet drisciau teigti kad kazkada buvo padarytas projektas ir paimti pinigai. o informacija kuria ten pamatai tai ne tik kad studentas, bet ir gabus gimnazistas gebetu “surinkti”.

 5. Aiste, tai ne reprezentacinis puslapis, o įrankis. Ten suvesti ir keliais aspektais suvertinti beveik visi Vilniaus namai, o tai jau milžiniškas darbas.

 6. dū, juos visus sufotografuoti tikrai nemenkas darbas, sutinku. ir mano pacios darbe kelios foto is ten gelbejo. bet visa kita… kai dauguma individualiu namu pastatytu per pastaraji simtmeti ivardinti “be stiliaus pozymiu”, arba tokie vertinimai:autentiškumo verte, svarba aplinkai. kas tai? pagal ka? kieno nuomone?
  vertingesne informacija tokiu atveju butu tikslus pastatymo metai ( o ne 1959-1990, come on, plika akim matosi!) ir projekto autorius.

 7. Sutinku, kad vietos kritikai jame apstu. Tiesiog mano akimis tai pabaigtas ir platus projektas, kuriam “pinigų plovimo” prikaišioti kažkaip neapsiverčia liežuvis.HTML