Skip to content

Jaunieji Europos architektai

Jau kuris laikas kolekcionuoju jaunuosius ir įdomiuosius Europos architektus. Nors sąrašas nedidelis, bet galbūt viešai juo pasidalinus, atsiras norinčių jį papildyti, o tuo pačiu gal kažkas atras naujų požiūrių. Kadangi, tai asmeninis sąrašas, nėra jokių objektyvių kriterijų, tiesiog biurai, kurie krito į akį. Į vienus teko gilintis labiau, su kitais visiškai nesusipažinta. Kas yra jaunas biuras irgi sunku pasakyti, bet dauguma sąraše esančių biurų yra jaunesni nei 10 metų. Lietuvos sąmoningai nėra, bet ne dėl to, kad nėra ką įrašyti, o todėl, kad noriu išlaikyti neutralumą.

Štai trumpas sąrašas:

Belgija: Office, Bas Smets
Danija: David Garcia, Sleth
Graikija: Point Supreme
Ispanija: Andrés Jaque, Amid.cero9, Izaskun Chinchilla
Italija: YellowOffice, 2A+P/A, Dogma
Lenkija: BudCud
Norvegija: Superunion
Olandija: Jarrik Ouburg, Star, Rietveld Landscape
Prancūzija: Jean-Christophe Quinton
Turkija: Superpool

O štai iliustruotas sąrašas:

Belgija

Office

David Van Severen ir Kersten Geers įkurtas biuras, įdomus dėl gana radikalių darbų ir emocinio, švaraus pateikimo.

Bas Smets

Apie šį belgą sunku ką rasti internete, tačiau jis yra vienas geidžiamiausių kraštovaizdžio architektų, todėl jo vardas figūruoja prie daugelio projektų.

Danija

David Garcia

Lietuviams geriau nei danams pažįstamas David Garcia tyrinėjantis ekstremalias situacijas. Įdomus dėl bandymų pažvelgti į nestandartines vietas ir procesus.

Sleth

Sunku objektyviai vertinti biurą, kuriame tenka dirbti, tačiau Danijoje nėra kito tokio ambicingo biuro, kuris nuolat bandytų atrasti kažką naujo, atsispirdamas vyraujančioms madoms.

Graikija

Point Supreme

Nors Graikija išgyvena ne pačius geriausius laikus, tačiau šis biuras nepasiduoda ir kovoja už savo idėjas ir požiūrį. Turi ganėtinai specifinį ir įdomų pateikimą.

Ispanija

Andrés Jaque

Ispanas tyrinėjantis politiką, socialinę aplinką, architektūrą ir kaip tai sąveikauja tarpusavyje.

Amid.cero9

Nesu įsigilinęs į šį biurą, nežinau kas būtent jį domina, bet projektai tikrai netradiciniai – keisčiausių geometrijų dariniai.

Izaskun Chinchilla

Turbūt viena įdomiausių Ispanijos architekčių, aktyviai dalyvaujanti akademinėje veikloje. Jos projektai turi itin stiprų moterišką atspalvį.

Italija

YellowOffice

Kraštovaizdžio architektūros biuras bendradarbiaujantis su daugeliu architektūros biurų ir dalyvaujantis daugybėje rimtų konkursų. Gaila, kad iš internetiniame puslapyje mažai informacijos apie darbus.

2A+P/A

Šmaikštūs ir gaivūs projektai. Pasižiūrėjus jų darbus atrodo, kad architektūra tai smagus žaidimas.

Dogma

Smarkiai teoretinis biuras. Biuro įkūrėjai dėsto ir rašo knygas, o jų projektai klibina kertinius architektūros ir socialinės aplinkos klausimus.

Lenkija

BudCud

Kai atrodo, kad Lenkijoje ir taip per daug tarpusavyje besipjaunančių spalvų, šis biuras savo projektuose jas supjauna iki tokio lygio, kad tai tampa nuostabiai gražu. Net nedidelis pavydas apima, kad lenkai turi tokį drąsų biurą.

Norvegija

Superunion

Norvegai su didžiule OMA įtaka, pateikime ir projektuose galima rasti daug OMA stiliaus, tačiau viskas perkelta į truputį kitokį lygį ir atrodo beprotiškai stilingai. Biuras turi didelį potencialą.

Olandija

Jarrik Ouburg

Darbuose ir pateikime matosi XDGA įtaka. Tačiau viskas perpinta su dabar vyraujančiomis švaraus pateikimo tendencijomis, o projektai išlaiko aukštą inteligencijos lygį.

Star

Dar vienas OMA “vaikas”, kurio projektuose natūraliai galima rasti “tėvo/mamos” įtakos, tačiau pateikimas dažnai primenantis tapybos darbus, yra kažkas naujo.

Rietveld Landscape

Kraštovaizdžio architektūros biuras, kuris iš pirmo žvilgsnio panašesnis į įprastos architektūros biurą. Ne vanduo ir ne medžiai dominuoja projektuose, o idėjos ir naujo požiūrio paieškos.

Prancūzija

Jean-Christophe Quinton

Supynus racionalumą, logiką ir minimalizmą su prancūziška elegancija gaunamas visai įdomus rezultatas.

Turkija

Superpool

Kai danas ir turkė susitinka dirbdami OMA, gaunasi Superpool. Darbuose galima rasti ir daniškų BIG tendencijų ir tradicinių turkiškų motyvų ir OMA racionalumo. Dar padirbėjus ir viską šiek tiek geriau apjungus, turėtų būti labai įdomių rezultatų.

Kategorijos: Analizė.

Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Nuomonių RSS

6 nuomonės

 1. Aurimaskovo 18, 2012. 23:44

  Dėkui už gaivias nuorodas !

 2. Sveiki, o kaip dėl Lietuvos? Čia nėra jaunų ir įdomių (Europos) architektų?

 3. apie Lt parašyta teksto pabaigoje: “Lietuvos sąmoningai nėra, bet ne dėl to, kad nėra ką įrašyti, o todėl, kad noriu išlaikyti neutralumą.”

 4. Andrius Ropolaskovo 21, 2012. 12:37

  Jeigu yra noras, galima komentaruose palikti savo architektus, bet aš kažkaip nenoriu diskutuoti, kodėl vienas lietuviškas biuras yra, o kito nėra.

 5. Andriuskovo 23, 2012. 10:13

  Teko matyti vieną jaunųjų architektų rinktinę čia: http://www.iconeye.com/read-previous-issues/icon-058-%7C-april-2008/the-20-essential-young-architects

  Kas įdomu, kad peržiūrėjus kai kurių jų darbus, galima pamatyti ir jų “tėvų” ofisams būdingų bruožų. (O gal kaip tik šie vaikeliai ir buvo tie, kurių idėjos iš studentiškų pasiūlymų, su meistro palaiminimu virto plačiai žinoma architektūra? REX, Carmody Groarke)

  O lietuviai buvo pastebėti Europos kontekste: http://www.chi-athenaeum.org/europe40/2011/_awards/index.html Šie Europos jaunųjų architektų “pastebėjimai” vyksta nuo 2008 metų ir kas ieško, kur norėtų atlikti, tarkim, praktiką :) gali pasinaršyti jų archyve: http://www.chi-athenaeum.org/europe40/archive/index.html

  Man pačiam savo šviežia estetika imponuoja toks Raphael Gabrion, J. Nouvel mokinys: http://www.raphaelgabrion.com/

 6. Puiki informacija!HTML