Skip to content

Kaunas – nevykusių konkursų sostinė

Kaip taisyklė kasmet Kaune įvyksta po vieną ar du architektūrinius konkursus, kurie yra finansuojami iš savivaldybės biudžeto. Paprastai atriekiama 50 000 litų, tuomet ši suma yra sukarpoma į 5 ar daugiau dalių ir padalijama prizininkams ir beveik prizininkams. Viskas kaip ir būtų gerai, jei nebūtų blogai. Atrodo, kad visuomet biudžete būna įrašytas punktas architektūriniams konkursams už 50 000 litų, tuomet metų gale ar antroje pusėje architektai susigriebia, kad tuos pinigus reikia panaudoti, kitaip jie nuplauks. Taip pernai sakė LAS Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Prikockis apie Kauno piliavietės konkursą: “Konkursą galima tik nutraukti, o skirtas lėšas palikti savivaldybei“.

Tuomet atsiranda konkursai dėl konkursų, visiškai be jokio potencialo ir visi jame dalyvaudami žino, kad niekam valdžioje tas konkursas neįdomus, niekas jo net nebandys įgyvendinti, bet visi dalyvauja dėl galimybės gauti nedidelę premiją.

Taip pernai neįsivaizduojamai greitai vyko net du konkursai, dar anksčiau absoliučiai neatsakingas ir mėgėjiškas konkursas Kauno Nemuno salai, šiemet potencialą virsti konkursu vardan konkurso turintis konkursas konferencijų centro Kaune vietos parinkimui. Kodėl?

Viena iš priežasčių yra akivaizdi – labai abejotina ar kas nors ims ir statys tokį centrą, juo labiau savivaldybė, nes kol kas neteko matyti nieko kas būtų įgyvendinta po savivaldybės konkurso. Antra priežastis yra mėgėjiškas ir neatsakingas požiūris į patį konkursą. Jau nebekalbu apie skurdžią pateiktą medžiagą (teritorijų brėžiniai CAD ir PDF, miesto planas ir sąlygos), tačiau ir komisijos narių požiūrį, tiksliau vieno komisijos nario, kuris šį konkursą paverčia visišku juoku. Kalbu apie miesto merą Andrių Kupčinską, kuris tiesiai šviesiai spaudoje pasakė KUR reikia statyti konferencijų centrą: “Jo nuomone, konferencinį turizmą skatinsiantis pastatas galėtų iškilti Nemuno saloje arba buvusio fabriko „Lituanica” pastatų komplekse netoli Kauno pilies” – lrytas.lt. Man visiškai nesuprantama tuomet kodėl reikia švaistyti biudžeto pinigus kažkokiam konkursui, kai rezultatas yra žinomas.

Tokie dalykai yra visiška nesąmonė ir kaltė taip pat tenka Kauno architektų sąjungos skyriui, kuris organizuoja ir remia tokias saviveiklas. Dabar konkursas yra rengiamas tokia laisva ranka todėl, kad visi žino, kad niekas nerealizuos, nebus jokių pasekmių išrinkus blogą koncepciją, bet kas nutiktų jei netyčia atsirastų pinigų? Ir sakau, kad gali būti išrinktas blogas darbas ne dėl to, kad komisija ar architektai kvaili, bet todėl, kad niekas į šį konkursą nežiūri per daug rimtai, prizinis fondas neatitinka realybės jei manytume, kad kažkas tikrai statys tokį konferencijų centrą, ir su tokia pateikta medžiaga vargu ar įmanoma padaryti nuodugnią analizę. Nes paprasčiausiai miestas neturi vizijos, be jos sudėtinga gauti gerą rezultatą.

Suprantu, kad tai yra vieši savivaldybės pinigai ir jų panaudojimas yra labai reglamentuotas, bet ar tikrai neišeina daryt konkursus kas du ar tris metus, bet su rezultatu? Per tą laiką pavyktų galbūt sutaupyti 200 000 litų, kurių pakaktų padaryti nedidelį konkursą, kokiam skverui senamiestyje SU įgyvendinimu. Man, kad ir nedidelio, bet gero rezultato pamatymas duotų daug didesnį džiaugsmą, nei grandiozinio mastelio eskizinis konkursas.

Kategorijos: Kritika.

Žymos: , ,

Nuomonių RSS

5 nuomonės

  1. Pritariu, visapusiškai

  2. Pritariu dalinai. Nepritariu teiginiui “niekas į šį konkursą nežiūri rimtai…” Neįsivaizduoju, kad tie, kas daro konkursinį darbą “žiūri nerimtai”, neįsivaizduoju, kad tie, kas rengia konkurso salygas “žiūri nerimtai”. Manau, kad tie žmonės daro iš savo pusės viską, ką pajėgia, o, kad politinė derybininkų pusė pas mus Kaune yra silpna, tai sutinku. Neturi architektūrinė bendruomenė nei lobistų, nei gerų derybininkų, kurie pintų nuolatinius ryšius su politikais ir architektūriniai konkursai vyktų “prinokusiose vietose”, arba turėtų kažkokią tasą, o nebūtų tuoj pat užmiršti. Bet, nežiūrint į viską, objektyvumo dėlei reikia pasakyti, kad bet koks įvykęs konkursas, net ir nesėkmingas, padeda formuoti architektūrines Kauno vizijas. Gal net labiausiai iš visų priemonių. O gal Jūs žinote, kokios naudojamos priemonės labiau formuoja Kauno architektūros ateitį????

  3. Andrius Ropolasliepos 23, 2012. 00:56

    Suprantu pastabą ir sutinku, kad konkursai, kad ir kokie jie bebūtų yra gera priemonė architektams diskutuoti. Man nepatinka tai, kad oficialiai tie konkursai turi labai skambius pavadinimus, kai realiai jie yra gana greiti eskizų ar pirminių idėjų konkursai, greičiau workshopai. Tuomet lyg ir gautųsi, kad Nemuno sala turi viziją, bet iš tikro ne. Konkursas buvo, bet iš tikro ne. Ir bijau, kad kažkada po vieno tokio konkurso kažkas ims ir padarys rezultatą, kai iš tikro tai tik eskizas ir pradžia diskusijai, galbūt įžanga rimto konkurso sąlygų rašymui.

  4. Mano supratimu Andrius daugiau teisus negu klysta. Paziurejus i daugeli konkursiniu darbu Kauno visuose konkursuose sunku teigti, kad jie ismastyti ir isgyventi – tiesiog greiti ideju pametymai. Labai gaila, bet neatrodo, kad mes,architektai, i Kauno konkursus ziurime rimtai -tiek dalyviu “gausa” tiek ir rezultatas tai parodo. Ir nieko deti cia nei lobistai nei derybininkai, tiesiog esam tokie kokie esame. Megstame daugiau pakalbeti negu padaryti ir apsimesti, kad nieko blogo tame nera. Manau, kad yra, nes kita puse jau senai mus uz virvuciu tampo tokiais konkursais, o po to tiesiai sviesiai pareiskia : taigi kiek konkursu buvo, bet kad architektai nesugeba nieko rimta pasiulyti, kiek gi galima su jais cackintis. Tiesa sakant didelio entuziazmo tokiuose konkursuose ardytis ir nera kai zinai, kad tai popierinis ir dazniausiai priesrinkiminis konkursas, kuri visi uzmirs tik jam pasibaigus. O blogiausia tame reikale yra tai, kad tokie konkursai diskredituoja konkursu ideja – visi mato, kad rezultato nera, taigi aisku, kad konkursai reikalingi tik valdiskus pinigus paimt, o ne rezultatui gauti.HTML

Tęsiant diskusiją...

  1. […] ne kokybę. Pilotas.lt jau rašė, kad dar nė vienas toks konkursas Kaune nebuvo realizuotas, o archata.lt ir anksčiau jau mušė tokią konkursų rengimo praktiką, tačiau niekas […]