Skip to content

Olimpiniai parkai ir stadionai

Neišvengiamai tenka pasiduoti olimpiados karštinei ir panagrinėti olimpinę temą. Kadangi daugelis architektūrinių puslapių jau nužvelgė stadionus ir arenas, nusprendžiau šią olimpiadą palyginti su praėjusiomis ir viena ateinančia. Viso 7 olimpiados nuo Barselonos iki Rio de Žaneiro. Pasirodo surasti kas statė stadionus ir kūrė urbanistines idėjas nėra labai paprasta. Kompanijos keitė pavadinimus, jungėsi ir skyrėsi tarpusavyje, darbuotojai perbėgdavo iš vienos kompanijos į kitą, bet viską atsekus matyti etatinės kompanijos dirbančios su olimpiadomis. Tai jau mano kritikuota AECOM (kuri supirko pastaruoju metu nemažai kitų kompanijų) ir Londono Olimpinį stadioną kūrę Popolous (anksčiau tai buvo HOK sporto padalinys).

Nenuostabu, kad tokios kompanijos yra pasirenkamos atlikti tokius projektus. Kai biudžetas perkopia 10 milijardų dolerių, tikrai norisi apsidrausti, kad viskas praeis sklandžiai, o jos turi didžiulę patirtį. Kaip jau minėjau ankstesniame straipsnyje AECOM kuria tik standartinę (generic) architektūrą, nieko originalaus jų sprendiniuose nėra, todėl nestebina, kad Rio de Žaneiro urbanistinis planas atrodo labai panašus į Londono ir Pekino olimpiadų planus. Banguota linija ir aplink ją išsidėstę stadionai ir arenos. Pekino atveju tai dirbtinis vandens ruožas, Londono – upė, Rio de Žaneiro – takas. Atlantos olimpiada išsiskyrė savo urbanistika, nes jei gerai supratau, jos nebuvo. Nebuvo jokio stipraus olimpinio parko, tik gana padriki pastatai mieste, galbūt todėl žaidynių biudžetas buvo įspūdingai nedidelis.

Olimpiniai stadionai labai priklauso nuo konteksto. Vienu atveju renovuojami anksčiau statyti (Barselona, Rio de Žaneiras, Atėnai), kitu atveju pastatomi laikini, kurie po olimpiadų yra arba išardomi ir parduodami (Londonas) arba rekonstruojami į kitokį tipą (Atlanta) arba tiesiog lieka kaip žaidynių simboliai (Sidnėjus, Pekinas). Todėl nuo šių veiksnių labai priklauso ir architektūra.

2016 Rio de Žaneiras
Olimpinis parkas: AECOM
Olimpinis stadionas: Waldir Ramos, Raphael Galvão, Miguel Feldman, Oscar Valdetaro, Pedro Paulo B. Bastos, Orlando Azevedo, Antônio Dias Carneiro (pastatytas 1950 metais)
Žaidynių biudžetas: 14 milijardų dolerių


2012 Londonas
Olimpinis parkas: EDAW konsorciumas: Buro Happold, Allies & Morrison, Foreign Office (FOA dabar pasidalino į du biurus AZPA ir Farshid Moussavi Architecture), HOK Sport (dabar Popolous), Arup ir Atkins (EDAW 2009 metais tapo AECOM dalimi)
Olimpinis stadionas: Popolous (anksčiau HOK Sport)
Žaidynių biudžetas: 14,5 milijardo dolerių


2008 Pekinas
Olimpinis parkas: Sasaki Associates
Olimpinis stadionas: Herzog & de Meuron, ArupSport, China Architectural Design & Research Group, Ai Weiwei
Žaidynių biudžetas: 44 milijardai dolerių


2004 Atėnai
Olimpinis parkas: BVN Architects
Olimpinis stadionas: Santiago Calatrava (renovuotas žaidynėms, pastatytas 1982 metais)
Žaidynių biudžetas: 9 milijardai dolerių


2000 Sidnėjus
Olimpinis parkas: BVN Architects
Olimpinis stadionas: Popolous (tada vadinosi Bligh Lobb Sports Architects)
Žaidynių biudžetas: 6,6 miljardo dolerių


1996 Atlanta
Olimpinis parkas: AECOM, kurė tik nedidelį olimpinį parkelį, o vieningo urbanistinio olimpinio projekto nebuvo
Olimpinis stadionas: Heery International, Rosser International, Williams-Russell and Johnson, Ellerbe Becket (Ellerbe Becket dabar yra AECOM dalis)
Žaidynių biudžetas: 1,8 miljardo dolerių


1992 Barselona
Olimpinis parkas: MBM
Olimpinis stadionas: Pere Domènech i Roura (pastatytas 1927 metais, renovuotas 1989)
Žaidynių biudžetas: 11,4 miljardo dolerių


Kategorijos: Analizė.

Žymos: , , , , , , , ,

Nuomonių RSS

Viena nuomonė

  1. Na žinai, dėl tavo to taip vadinamo “urbanistinio” panagrinėjimo, tai gal geriau nenagrinėti, jei lygini Rio ir Londono kompleksus, kurie turi absoliučiai skirtingą kontekstą. O tas aecomo “tik generic”, nuuu tai ką tu nori padaryti iš olimpinio stadiono tą lizdą Hercogų, kuris po to vien nuostolius neša ir šiaip energetine prasme yra nuostolingas visiem žmonėm. Žodžiu reikia atsižvelgti į daug pusių, ne tik į kažkokio orginalumo, bet labiau protingumo gal.HTML