Skip to content

Agilos kultūros centras: VSTT raumenų demonstravimas ir kaprizai

Nesinori vystyti negatyvių temų, nes jų ir taip aplinkui pilna, tačiau teks. Praeitą savaitę vyko Nidos kultūros centro “Agila” naujojo projekto viešas pristatymas, iškart po jo sekė straipsnis laikraštyje “Lietuvos rytas”. Jame buvo pristatyta Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorės Rūtos Baškytės nuomonė, kad toks pastatas Nidoje iškilti negali, nes nesilaikoma tipinės Kuršių nerijos architektūros tęstinumo. Ir ne tai, kad šis pastatas negali, bet ir beveik visi konkurse dalyvavę projektai, išskyrus vieną, neatitinka šios sąlygos.

Aš nepradėsiu diskutuoti tinka ar netinka šitas projektas Nidai, kiek tinka, kokios jo problemos ir apie kokias tendencijas Nidoje galima iš to spręsti, nes mano nuomonė šiuo klausimu yra labai subjektyvi (pačiam su kolegomis šiame konkurse teko užimti antrąją vietą). Mane labiausiai stebina VSTT direktorės pozicija – negali būti ir viskas. Jokių diskusijų. Sunku pasakyti ar čia psichologinės problemos ar įsižeidimas dėl nepakvietimo dalyvauti konkurse, bet akivaizdu, kad tokie žmonės su tokiu požiūriu negali dirbti tokio darbo.

“Nė vienas prizines vietas konkurse užėmusių projektų negalėtų būti įgyvendintas Nidoje” – akivaizdus nenoras dirbti savo darbo. Tikriausiai daugelis norėtų darbo, kur nieko daryti nereikėtų. Sėdi sau ir tiesiog visiems sakai “ne, negalima”. Tai yra itin iškreiptas sovietiniais pelėsiais dvelkiantis požiūris, vietoje to, kad padėti kalbėtis, diskutuoti ir visiems sutelkus jėgas dirbti dėl pačio geriausio rezultato, prasideda išsikalinėjimai ir bandymai demonstruoti savo galias. Gi koks tu karalius jei nenukerti kam nors galvos?

Normalus bent kiek mąstantis žmogus VSTT direktorės vietoje pasikviestų asmeniškai architektus diskusijai, išreikštų konstruktyvias pastabas, be jokių asmeninių nuoskaudų ir bandytų jiems PADĖTI, o ne stabdyti, jei kažkas neatitinka (ar šiuo atveju nepatinka). Dabar sunku suprasti ar VSTT direktorė suvokia, kas tai išvis per pastatas ir kad savo programa ir funkcijų gausa automatiškai iškrenta iš konteksto, nesvarbu kokia forma ar fasadas. Pati pastato idėja jau nebetenkina tos tipinės architektūros sąvokos. Tačiau jeigu realijos reikalauja tokio tipo ir lygio pastato šiuolaikinėje Nidoje, vadinasi kažkaip reikia tai spręsti. Ir dabar yra išrinktas vienas tų sprendimų variantų. Tikėkimės, kad geriausias ir visi bandykime jam padėti, o ne žlugdyti. Nebent mums nusispjauti ant Nidos, kaip VSTT direktorei.

Kategorijos: Kritika.

Žymos: , , , ,

Nuomonių RSS

8 nuomonės

 1. pritariu ir sakyciau sitas atvejis dar karta isryskina poziurio i modernia, siuolaikine architektura problema Lietuvoje apskritai.

  visiskai liudna vaizda rodo po straipsnio Lietrytyje seke komentarai, reik manyt rasyti zmoniu “su aukstuoju” (ir cia be ironijos), prilyginanti Agilos centra tiem patiem “stiklainiam” arba Juodkrantes “boteliam”. Apskritai tendencija bet kokia (!) siuolaikine architektura vadinti “stiklainiais”.

  cia ne tai kad p. Baskyte, cia visuomenes poziuris apskritai, ir ta visuomene dar parems Baskyte

 2. nekiskit ranku prie neringos, ji ideali ir tokia kokia yra!!!!

 3. turiu itarima, kad baskytes voodoo lele turetu nerealu pasisekima tarp architektu

 4. Ta proga prisiminiau viena smagia sentencija :)

  „Ohne einen Glaspalast ist das Leben eine Last“ – Paul Scheerbart

 5. Puikus straipsnis, labai sveika pozicija. Iki apsivėmimo koktu, kad visuomenei priimtina, jog kieksargis aiškina apie tapyba, fizikas – kaip runkelius auginti ir matematikas, kaip angina operuoti… Visi žino, kokia ir kur turėtų būti architektūra, tik architektai vieni nesupranta. Pareigūnas, reiškiantis savo nuomonę ne savo kompetencijos ribose turėtų būti iškart išmestas. Patinka ar nepatinka, konkurso verdiktas priimtas vienų iš kompetentingiausių šalies šios srities specialistų ir suprasčiau, jei nepasitikint šia kompetencija būtų pakviesti specialistai iš kitų šalių. Bet ne, mums specialistų nereikia, – kiekviena kaimo boba gali paaiškinti, kaip reikia daryti !!!!! Visiškas idijotizmas ir jį bandoma paversti norma.

 6. prijauciantisrugsėjo 13, 2012. 08:45

  ….tokiems kaip Ruta Baskyte , galima tik isreiksti uzuojauta del ju psichines bukles! ant ligoniu pykti negalima!!!!!!
  ….bet ligonis turetu gydytis o ne uzimti tokias atsakingas pareigas, kur kompetencijos stoka daro zala ne tik aplinkai bet ir ja kuriantiems

 7. Sis projektas kietas. Linkiu sekmes autoriams.
  Reiskiu uzuojauta, susiduriant su tokiomis problemomis. Ir reiskiu uzuojauta visiems kitiems kurie susidurs su tokiomis paciomis problemomis ateityje Lietuvoje. Ech linksma:))HTML

Tęsiant diskusiją...

 1. […] sunkiai randa sąlyčio taškų su senovės garbintojais (esu jau rašęs apie situaciją su Nidos kultūros centru, apie Paveldo komisiją Kaune ir t.t.), bet šis reportažas rodo ne vien tai, kad egzistuoja […]