Skip to content

Architektūros rudens apžvalga

Tradiciškai architektūriniais renginiais rami vasara (viskas baigiasi paprastai su Liepos 1 švente) tuoj pereis į hyper aktyvią rudens pradžią. Vilniuje vyks Vilniaus knygų festivalis, su specialiu renginių ciklu, skirtu architektūrai „Miesto skaitymai“, tuo pat metu vyks ir konferencija „Viešasis interesas architektūroje“, o Kaune BAM! – Kauno architektūros festivalis. Renginių daug, galima lengvai pasiklysti, todėl archata.lt skuba į pagalbą ir siūlo renginių gidą – ką būtina pamatyti ir ko dar galima tikėtis iš šių renginių.

Būtina pamatyti visų „pavardžių“ paskaitas, o tos pavardės yra Ole Bouman, Ryue Nishizawa, Mario Botta ir Bernard Khoury. Iš tikro jų nėra daug, todėl derėtų nesimaivyti ir pasistengti aplankyti visas šias paskaitas.

Ole Bouman – rugsėjo 12, ketvirtadienis, 17 valanda, Vilniaus miesto savivaldybės Tarybų salė, Konstitucijos pr. 3, Vilnius. Nemokama registracija

Architektūros istorikas, kuratorius. 2007-2012 Olandijos architektūros instituto (NAi) direktorius. Viešosios erdvės atkūrimo stichinių nelaimių sugriautuose miestuose (Ramallah, Meksike, Beirute, Prištinoje) kūrybinių dirbtuvių kuratorius. Įvairių straipsnių, knygos “Architecture of consequence” autorius, žurnalo “Volume” (Olandija) įkūrėjas ir redaktorius, architektūros parodų kuratorius. Šiuo metu – 2013 Šenzeno architektūros-urbanistikos bienalės Kinijoje (Urbanism\Architecture Bi-City Biennale Shenzhen) kuratorius. Ne naujokas ir Lietuvoje, praeitą rudenį Architektūros [pokalbių] fonde skaitė paskaitą „Iš naujo atrasti architektūrą“. Nors jis nėra architektas, tačiau jo darbas kitoje architektūros pusėje gali suteikti mums daug įdomių įžvalgų apie pačius architektus ir procesus, kurių architektai nesugeba pastebėti.

Ryue Nishizawa – rugsėjo 27, penktadienis, tarp 10 ir 17 valandos preliminariai, Žalgirio arena, Mindaugo pr. 50, Kaunas.

Vienas iš šiuo metu bene populiariausio Japonijos biuro SANAA partnerių. Kartu su Kazuyo Sejima 2010 metais gavo Pritzkerio apdovanojimą ir buvo jauniausias architektas kuriam kada nors buvo įteiktas šis prizas. SANAA dirba visame plačiame pasaulyje ir visi puikiai žino jų braižą ir daugelį projektų, tačiau mažiau žinomas faktas yra, kad atskirai nuo Sejimos, Nishizawa paraleliai darbuojasi dar ir savo asmeniniame biure Office of Ryue Nishizawa. Galime tikėtis daug įdomių istorijų apie mums dar nematytus ir negirdėtus projektus.

Mario Botta – spalio 4, penktadienis, 16 valanda, VDU, Centriniai rūmai, Mažoji salė, Daukanto g. 28, Kaunas.

Šveicaras išskirtinis savo raiška. Galingi postmodernizmu dvelkiantys pastatai ir aklinos plytų mūro sienos – kombinacija, kuri neturėtų būti niekaip patraukli, tačiau tai yra užburianti Mario Botta stichija. Jo pastatai turi kažkokią magiją – matyti šveicariška amato meistrystė, precizija ir dvasia. Galima nemėgti jo stiliaus, tačiau pastatų – neįmanoma. Turėtų būti įdomios ir vertingos įžvalgos iš visiškai kito, mums neįprasto Mario Botta pasaulio.

Bernard Khoury – spalio 10, ketvirtadienis, 19 valanda, Žalgirio arenos mažasis amfiteatras, Mindaugo pr. 50, Kaunas.

Galbūt tai nėra ta didžioji pavardė, kurią žino visas pasaulis, tačiau po paskaitos ji jums greičiausiai tokia taps. Architektas iš Libano, save vadinantis architektūros chuliganu, turi labai įdomų požiūrį į architektūrą ir problemų sprendimą. Jis savo projektus, kuria ant problemų. Vietoje to, kad savo idėjomis spręstų ir maskuotų projekto bėdas, jis jas paverčia kertine ašimi ir privalumu. Jeigu jis bando padaryt kažką išskirtinio vietoje, kur visi bando statyti kuo aukščiau – jis lenda po žeme. Jei po seno pastato vidaus perstatymo į baltą sterilią erdvę paprastai bandoma sutvarkyti išorę – jis pabrėžia tokio akto absurdiškumą ir leidžia išorei pūti ir griūti. Galbūt dėl savo įžūlaus įvaizdžio jis taip pat yra ir vienas Johnnie Walker viskio reklaminių veidų. Paskaita gali tapti šlapiu skuduru, kuriuo gausite per veidą ir pradėsite matyti daugiau, galvoti plačiau.

Tai turbūt svarbiausios rudens paskaitos, tačiau šalia jų yra daugybė dėmesio vertų renginių, kurių derėtų nepražiopsoti. Jeigu esate ne kaunietis arba kaunietis, kuris nepažįsta architekto J. R. Palio, būtinai aplankykite jo paskaitą, kuri vyks Kauno architektūros festivalio metu, rugsėjo 18 dieną, 19:00, Žalgirio arenos mažajame amfiteatre. Taip pat vertėtų atidžiau sekti naujienas ties rugsėjo 27 diena, nes veikiausiai ne vien tik Ryue Nishizawa skaitys paskaitą, bet galbūt dar kas nors iš Japonijos delegacijos. Keletą savaičių Kaune vyks didžiųjų Lietuvos architektūros biurų parodos, bei Mies van der Rohe apdovanojimo paroda, kas, kaip kalbama, yra esminis įvykis Lietuvoje, o gal net Baltijos šalyse. Nors esu skeptiškai nusiteikęs, bet iš pradžių derėtų pamatyt, tik tada kažką sakyt, patariu ir jums pažiūrėti ir nuspręsti ar tai esminis įvykis ar ne. Taip pat Architektūros [pokalbių] fonde, be Bernard Khoury ir J. R. Palio, bus dar trys pašnekovai, kurie manau jūsų nenuvils. Vyks ekskursijos, dar parodų, dar diskusijų ir viso ko. Kaune ramu nebus.

Bet Vilnius liūdėti visiškai neturi ko, nes be Ole Bouman paskaitos konferencijoje „Viešasis interesas architektūroje“ Vilniuje (rugsėjo 12-13 dienomis), bus dar paskaitų – daugybė užsieniečių, tarp kurių ir Rolandas Palekas. O vėliau, šeštadienį Vilniaus knygų festivalyje vyks „Miesto skaitymai“ apie visuomenę, architektus, tekstus, kritiką, žurnalus. O jei bus nuobodu, visada atsiras ką pamatyti Kaune.

Sekite visus renginius archkalendoriuje!

Naudingos nuorodos:
Kauno architektūros festivalio 2013 svetainė
Kauno architektūros festivalio 2013 programa

Konferencija „Viešasis interesas architektūroje“

Vilniaus knygų festivalio programa („Miesto skaitymai“ vyks šeštadienį)

Kategorijos: Apžvalga.

Žymos: , , , , , ,

Nuomonių RSS

Viena nuomonė

  1. Labai naudingi highlight’ai!HTML