Skip to content

MONU – Greater Urbanism

MONU viršelis

Neseniai į mano rankas pateko naujas žurnalo MONU numeris – Greater Urbanism. Ne tai kad pateko, bet jį nusipirkau, ką ir jūs galbūt nuspręsite padaryti paskaitę mano apžvalgą… Bet greičiausia ne, nes MONU yra Magazine ON Urbanism, o urbanistika Lietuvoje nėra labai plačiai aptarinėjama tema. Bet jeigu jaučiate, kad norėtumėte pagilinti savo žinias šioje temoje, pasižiūrėkime, ką naujas numeris mums siūlo.

Pagrindinė paskata įsigyti šį Olandijoje leidžiamą žurnalą, buvo pavadinimas – Greater Urbanism. Kiekvienas MONU žurnalo numeris pavadinime turi žodį „Urbanism“, o kitas parodo temą. Šio numerio tema yra didieji projektai, didysis urbanizmas. Geriausiai dėl tokių didžiųjų urbanizmų pastaraisiais metais buvo žinomas Paryžius su „Grand Paris“ projektu ir Maskva su „Greater Moscow“ konkursu. Bet pasirodo tai ne viskas, žurnale kalbama taip pat apie Singapūrą, Detroitą, Varšuvą, Pietų Ameriką, Skopje, Atėnus, Helsinkį ir dar keletą kitų vietų. Nebūtinai apie viską esamuoju laiku, pavyzdžiui, Varšuva čia apžvelgiama 80 metų senumo kontekste. Geografija ir aprėpti laikotarpiai labai platūs. Straipsnių stilistika taip pat. Taip yra, nes visi gali siųsti savo tekstus kiekvienai temai, o patys redaktoriai taip pat įkiša šį tą savo padarydami keletą interviu. Toks žurnalo kūrimo būdas neleidžia išlaikyti stilistikos, temos ir skaitymo vientisumo, bet būtent todėl yra įdomu skaityti, būtent todėl tokie žurnalai laimi prieš įprastas labai rimtas ir iškrapštytas knygas. Gana platus įvairių autorių ir jų interesų spektras leidžia pajusti šiokį tokį pulsą kas vyksta pasaulyje. Tiesa, tenka pripažint, kad kai kurie tekstai atrodo pritempti ir šiaip taip prilipdyti prie temos. Pavyzdžiui, mane dominantis OMA projektas Bordo priemiestyje krenta iš bendro abstrakčių, pusiau mokslinių ar analitinių tekstų konteksto. Bet tai nėra didžiulė bėda, yra rimtesnių trūkumų.

Grand Paris konkursas

Vienas didžiausių ir labai žurnalo patrauklumą menkinančių trūkumų yra dizainas. Neįmanomai olandiškas grafinis dizainas, kurį galima būtų apibūdinti kaip – aš išrėksiu tau tekstą į akis taip, kad jos pradės kraujuot beskaitant. Žurnale turbūt panaudota 200 skirtingų šriftų su kaskart kintančiu dydžiu ir kontrastais. Šalia padėjus kokį nuostabaus dizaino Monocle, MONU atrodo kaip mėgėjiškas tekstų rinkinys. Vėl galima būtų paminėti tą patį Clement Blanchet tekstą apie OMA projektą Bordo. Beskaitydamas šį straipsnį buvau sutrikęs, nes sunkiai supratau kaip reikia vertinti tokį maketavimą – nei tekstas įskaitomas nei paveikslėliai įžiūrimo dydžio. Iš kitos pusės žurnalo viršelis yra išties nuostabus – Triumfo arka apsupta įvairių Paryžiaus būsto tipologijų. Vadinasi, potencialas yra, tik reikia pasistengti.

MONU grafinis chaosas

Atmetus grafinį nesusipratimą, pats turinys yra gana naudingas. Ne visi tekstai yra vienodai intriguojantys, tačiau idėjų galima pasisemti. Interviu su prancūzu architektu ir urbanistu Antoine Grumbach, kuris sėkmingai dalyvavo „Greater Moscow“ konkurse, supažindina su Maskvoje egzistuojančia planavimo logika ir dalykais, kurie labiausiai jį nustebino Maskvoje. Vienas jų, mastelis, kvartalų dydis ir miško buvimas centre arba centro miške. Kitas vertingas tekstas supažindina su su Singapūro modeliu ir kaip jis yra eksportuojamas į kitas šalis. Keletas pavyzdžių parodo, kad tokio tipo miestams forma nėra svarbi, miestą apibrėžiančios erdvinės formos išvis neturi būti esminės. Honkonge ar Singapūre patrauklumas ir potencialas susideda iš daugybės mažyčių detalių, kurios neturi įtakos miesto formai.

Greater Moscow konkursas

Žinoma, Maskva, Singapūras nėra labai artimi miestai Lietuvai, bet norinčius atrasti kažką panašesnio gali sudominti interviu su Rikhard Manninen – Helsinkio Strateginio planavimo padalinio Miesto planavimo departamente vadovu. Miestas artimo dydžio Vilniui su artima istorija, tiesa kita geografine padėtimi. Interviu kalbama apie Helsinkio ateities viziją, koks jis turėtų būti ateityje ir kaip to yra siekiama – iš esmės apie dalykus, kurių Lietuvoje turbūt neturi nė vienas miestas. Jau yra ruošiama vizija kaip miestas gali atrodyti 2050 metais, o kaip pavyzdys yra minimas Vankuveris Kanadoje. Helsinkiui itin svarbus yra stiprus ryšys su Sankt Peterburgu rytuose ir Baltijos šalimi pietuose. Dar vienas tekstas, kuris yra artimas Lietuvai – Out of Obscurity apie 80 metų senumo Varšuvos miesto planus ir kas buvo neįgyvendinta dėl sovietų atėjimo. Pasirodo Varšuva turėjo gana įdomų ir puikų planą, kuris net šiomis dienomis atrodo aktualiai. Kažin Lietuvoje kokie nors miestai turėjo kažką tokio? Egzistuoja mūsų neįgyvendintas urbanistinis paveldas, didesniu nei kvartalų masteliu?

Rimtas tekstas

Neturiu čia tikslo išversti ir perrašyti visą žurnalo turinį, tačiau bendra visuma turbūt aiški. Ar verta pirkti? Jei domina Greater Urbanism, tuomet taip, nes informacijos tokiomis temomis nėra daug. Tokiu atveju jums taip pat pasitarnautų ir žurnalo Project Russia numeris skirtas Greater Moscow konkursui. Tačiau jeigu ieškote lengvo pasiskaitinėjimo už 24 eurus (82 litus – 15 eurų žurnalas ir 9 eurai siuntimo išlaidos) galite rasti kažką geresnio, pavyzdžiui madingą Monocle (turbūt tik 25 litai?) + portugališką intelektualų indexnewspaper (17 litų) + įžvalgų The Economist (15 litų) ir kišenėje likę su papildomais 25 litais galite juos keletą dienų skaitinėti kavinėje su kavos puodeliu. Lengvo skaitymo su MONU nebus dėl kai kurių per smarkiai mokslinių tekstų ir grafinės išvaizdos. Reiktų žiūrėti į tokius žurnalus kaip į rimtas knygas su išliekamąja verte, perkate jei tikrai domina ir reikia. Jei nelabai, galite rasti alternatyvų teikiančių didesnį pasitenkinimą.

Kategorijos: Apžvalga.

Žymos: , ,

Nuomonių RSS

4 nuomonės

  1. Vis eksperimentuoji žanrais :) O Monocle, kaip suprantu, toks labiau aktualijų žurnalas su urban prieskoniais? T.y. vistiek vyrauja bendroji kultūra, ekonomika ir politika?

  2. Andrius Ropolasgruodžio 29, 2013. 07:37

    Kažkaip savaime eksperimentuojas. O Monocle yra šiaip toks trendy žurnalas apie gyvenimą. Wallpaperio įkūrėjo projektas. Bet jį paminėjau dėl temų platumo, aukštos kokybės, globalaus požiūrio ir pulso. Kaip ir jų radiją klausant, galima klausytis apie tai kas vyksta miestuose visam pasaulyje iš urbanistikos, ekonomikos, kulinarijos ir kitų pusių. Lengvam pulso pajautimui pats tas.

  3. alvinas lygruodžio 31, 2013. 22:35

    Koks dar greater urbanism? Geriau skaitykite naująjį LR Teritorijų planavimo įstatymą!

  4. Mykolas Svirsksisausio 7, 2014. 23:58

    Fantastiška ir išsami apžvalga. Ačiū, šito man šiuo metu labai reikėjo.HTML