Skip to content

Lietuviams rūpi architektūra – Open House Vilnius

#openhousevilnius

A photo posted by @siel_turys on

Pradėkime nuo faktų. Neaplankiau nė vieno pastato, net nebuvau Vilniuje ar apskritai Lietuvoje šį savaitgalį, nežinau kiek tiksliai žmonių buvo ekskursijose. Todėl ir pakomentuosiu dabar koks geras šis renginys buvo. Matau jau keliate antakį, mielasis skaitytojau, ir galvojate, kad „štai baltapūkis ir vėl nesąmones rašys, provokuos, gal vėl kažką blogai apie Paleką sakys“ – galite nuleisti antakį, nieko panašaus šį kartą.

Didžiausias Lietuvos architektūrinės padangės viešintojas ir švietimo skleidėjas „Architektūros fondas“, jau daugelį metų organizuoja įvairius nemokamus atvirus renginius. Pradedant nuo ekskursijų, paskaitų ir baigiant keliaujančiomis vaikų architektūros dirbtuvėmis po Lietuvos kaimus. Bet nė vienas iš šių renginių dar niekada nesulaukė tokio dėmesio internete kaip Open House Vilnius. Per dvi dienas Instagrame pripyškinti 1327 selfiai, maisto nuotraukos, atsitiktiniai kadrai su dviračiais, panoramos – visas tipinis Instagramo šlamštas, bet visos šios nuotraukos turėjo bendrą #openhousevilnius. Berods 17 pačiulbėjimų Twitter tinkle (teko pačiulbėt turbūt visiems Twitter lietuviams ir keliems užsieniečiams, kad pasiektų tokį įspūdingą skaičių), piliakalnis nuotraukų Facebooke ir 2695 Open House Vilnius sekėjai Facebook tinkle. Kaip dviejų dienų renginiui tai yra visiška fantastika.

Dabar skeptiški skaitytojai vėl kelia antakį ir modami rankom aiškina į ekraną, lyg aš girdėčiau: „juk ne dėl architektūros dauguma ten ėjo, dalis šiaip iš smalsumo, kiti kad pažiūrėtų kur valdžia dirba ir papozuotų prie vyriausybės logo, ne dėl pastatų gražumo, tu neprivalgęs baltapūki!“. Būtent! Juk architektūra yra miesto ir mūsų gyvenimo dalis. Būtų kvaila eiti spoksoti tik į architektūrą. Retai kas stato architektūrą dėl architektūros. Todėl mane džiugina miestiečių atradimai keliaujant po Open House Vilnius pastatus.

#openhousevilnius

A photo posted by ausra (@ausra_s) on

#openhousevilnius

A photo posted by ausra (@ausra_s) on

#openhousevilnius

A photo posted by Dovilė Gudavičiūtė (@dovilegud) on

#openhousevilnius #mkic

A photo posted by Darija Skvarnavičiūtė (@vuoko) on

Visiškai sutariama, kad visuomenę reikia šviesti apie architektūrą, daugiau apie ją kalbėti, rengti paskaitas, vaikų dirbtuves… Bet dažniausiai interviu spaudoje su architektais dominuoja pamokslaujantis mokytojo tonas, kad taip ar anaip daryti negražu, viena reikia vertinti, o kito nereikia. Nuobodu. Panašiai yra ir su paskaitomis ar parodomis, jos gal ir profesionalios ir protingos, bet dažnai nuobodžios, net man. O štai Open House Vilnius panašu leido žmonėms patiems viską pamatyti ir patirti, be visokių Powerpointo skaidrių ir pusantros valandos sėdėjimo kėdėje. Tiek besišypsančių ir atsipalaidavusių veidų Lietuvoje retai išvysi. Pasirodo edukacija gali būti smagi.

#openhousevilnius

A photo posted by Aleksandr Petrovskij (@sanioklt) on

Bet ar kas nors nuo to pasikeis? Na, gal rytoj Senukų „dizaino ir interjero“ skyrius nebankrutuos, bet garantuočiau, kad tie, kurie užsiropštė, ant kurio nors pastato stogo ar pakilo į viršų Swedbanke ir pasidarė selfį, pamatė kiek kitokį, neįprastą miestą ir turės jautresnį ir išsamesnį miesto supratimą. Kitą kartą važiuodami pro Nacionalinę Dailės Galeriją ir pamatę du keistus tūrius jie gudriai šyptels ir mintyse sau tars: „Žinau kas ten viduje“. Miestiečiai susipažino su miestu, užmezgė labiau asmeninį santykį tête-à-tête su kai kuriais pastatais. Galbūt jie ir rūpėti labiau pradės. Bet ne kažkokių pokyčių puoselėjimas svarbiausias tokiame renginyje, o gerai praleistas laikas geroje aplinkoje. Juk koks daugiau apskritai architektūros tikslas?

Kategorijos: Apžvalga.

Žymos: , , ,

Nuomonių RSS

2 nuomonės

  1. architektai iš Kaunobalandžio 27, 2015. 11:01

    mes ten buvome, gal 7 objektuose vienos dienos begyje…atidūs savanoriai, geranoriški architektai, labai įdomi info apie objektus, gyvas bendravimas su autoriais, pamatyti užkaboriai, kurių niekada nematysi šiaip sau be leidimo…pilna smalsių miestiečių, ypač jaunų žmonių ir netgi senjorų su lazdele…renginys fantastiškas, reikalingas, būtina pakartoti :)

  2. Aš taip ir neprisirengiau nueiti į šį renginį. Mano draugė pavėlavo registruotis, todėl nepateko nei į vieną ekskursiją. Teko varvinti seilę iš išorės :-)HTML