Skip to content

Peticija – pretenzija Lietuvos architektų sąjungai

Lietuvos architektų sąjungos būstinė

Ne paslaptis, kad architektūriniai konkursai Lietuvoje organizuojami ne visada laikantis aukščiausių standartų. Gal dar kažkada buvo galima teisintis patirties stoka, tačiau dabar į tai galima žiūrėti tik su kreiva šypsena. Lietuvos architektų sąjunga, organizacija, kuri turėtų atstovauti savo narių interesus ir propaguoti kokybišką architektūrą (citatos iš jų puslapio), pati dažnai susimauna konkursų organizavime ar patarime.

Ne kartą yra vykęs konkursas su abejotinomis sąlygomis (dažniausiai rengiamas viešojo pirkimo pagrindu), kuriame architektų interesai buvo paskutinėje vietoje. Neretai tokiuose konkursuose galima atrasti sąlygų punktą, kuris teigia, kad architektai pateikdami projektus perkančiajai organizacijai netenka bet kokių teisių į savo kūrinį, kad perkančioji organizacija vėliau gali paimti jų projektą ir atiduoti kitiems architektams ar tiesiog statybininkams, o panorėjus gali pati sumiksuoti kelis projektus į vieną. Tikrieji autoriai, žinoma, negali reikšti pretenzijų. Šalia visos šios, praktiškai atviros legaliai įteisinamos vagystės, apsidraudimui įterpiamas punktas, kad perkančioji organizacija gali ir nemokėti jokių premijų, jeigu dėl kažkokių priežasčių neberanda tam pinigų. Architektų sąjunga visiškai laimingai pasirašo po tokiais punktais.

Taip pat yra tekę bendrauti su vieno neseniai vykusio konkurso organizatoriumi, kuris teigė, kad jeigu ateityje prireiks, nebesikreips ir apskritai vengs Lietuvos architektų sąjungos, nes ji neblogai susimovė su protu prasilenkiančiais patarimais, kurie komplikavo visą konkurso eigą.

Ne išimtis panašu buvo ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studijų miestelio konkursas. Šį penktadienį internete pasirodė ir tarp architektų socialiniuose tinkluose plinta „Peticija – pretenzija Lietuvos architektų sąjungai“. Nors ši pretenzija yra parašyta remiantis LMTA konkurso pažeidimų pagrindu, tačiau jau teksto pradžioje galima matyti, kad peticija norima atkreipti dėmesį į senas problemas:

Žinia, kad tokio tipo pažeidimai vyksta nuolat, tačiau nėra iškeliami ir yra toleruojami , prašome LAS ir LAR vadovus, pareigūnus ir komisijas vykdyti pareigas, apibrėžtas minėtais dokumentais.

Nors natūraliai gali kilti išvada, kad ši peticija buvo parašyta kažkurios konkurse dalyvavusios, bet nelaimėjusios komandos, kaip nuoskauda, tačiau didžioji dalis išvardytų pažeidimų yra labiau procedūriniai ir apeliuojantys į pačios Lietuvos architektų sąjungos gebėjimus:

…prašome peržiūrėti ir svarstyti pateiktus neseniai įvykusio LMTA miestelio Vilniuje konkurso pažeidimus, imtis priemonių, numatytų LAS įstatais ir LAR etikos kodeksu, svarstyti atsakingų už konkurso eigą ir vertinimo komisijoje dalyvavusių asmenų kompetenciją užsiimti šia veikla.

Tiesa, pretenzijoje yra šeštas punktas, kuris apeliuoja į konkursą laimėjusios komandos atitikimą sąlygoms:

6. Konkurso dalyviai – paskelbtieji konkurso prizininkai – palaikė ir palaiko su vertinimo komisijos nariais, užsakovu, koordinatoriumi ryšius kaip: partneriai, darbdaviai, darbuotojai , savininkai, užsakovai, kt. asmeniniai tiesioginiai ryšiai.

Kad ir koks būtų pagrindinis šio teksto autorių tikslas, jis atkreipia dėmesį į nuolatines problemas, kurios yra nemokšiškumo ir tingumo pasekmės. O tai yra visiškai netoleruotina. Šios bėdos ne tik diskredituoja visą Lietuvos architektų sąjungą, bet kartu ir pačius architektus. Kaip anksčiau mano minėtame pavyzdyje, vieną kartą atsikandę ir nusispjovę, potencialūs konkursų organizatoriai jau nebenori antrą kartą vėl to bandyti ir organizuoja konkursus be profesionalių architektų patarimų.

Peticiją – pretenziją Lietuvos architektų sąjungai galite rasti peticijos.com puslapyje.

PASTABA. Aš nežinau kas parašė šią pretenziją, neturiu jokių interesų ir ryšių LMTA konkurse. Šis tekstas nėra siūlymas pasirašinėti po pretenzija, tiesiog pati pretenzija pasirodė verta paminėjimo, nes iškėlė visiems puikiai žinomas problemas.

Kategorijos: Apžvalga.

Žymos: , , , ,

Nuomonių RSS

Viena nuomonė

  1. Kiek žinau,LAS tarybos daugumą sudaro taip vadinamas ‘Archsąjūdis’ ,bet po skambių pareiškimų ,jo veiklos kažkaip nesimato.HTML