Skip to content

Ko vakarų žiniasklaida nežino apie Tokijo olimpinį stadioną

n-stadium-a-20141107
Nutrauktas Japonijos stadiono konkursą laimėjęs Zaha Hadid projektas ↑.

Geras mėnuo prieš oficialiai paskelbiant, kad Zaha Hadid Tokijo olimpinių žaidynių projektas nutrauktas, archata.lt apie tai pranešė savo Facebook puslapyje. Dabar vėl, vakarų žiniasklaidai trimituojant apie Zaha Hadid ir Nikken Sekkei komandos pasitraukimą iš naujo projekto konkurso/pateikimo, archata.lt pateikia papildomų detalių apie naująjį Tokijo stadioną ir naujus architektus, kurie dar nėra minimi vakarų žiniasklaidoje.

Konkursą suprojektuoti 2020 metų Tokijo olimpiadai pagrindinį stadioną prieš kelis metus laimėjo Zaha Hadid ir Nikken Sekkei komanda. Tai buvo labai prestižinis konkursas ir jame galėjo dalyvauti tik ypatingai aukštus kvalifikacinius reikalavimus atitinkantys architektai. Kertinis reikalavimas buvo turėti Pritzkerio prizą, AIA aukso medalį, UIA aukso medalį, Praemium Imperiale arba RIBA aukso medalį. Šios premijos yra architektūrinis Nobelio premijos atitikmuo. Todėl nuo pat pradžių šį konkursą lydėjo didžiulis žiniasklaidos dėmesys, o pati konkurso eiga prilygo trileriui – laimėjusi komanda gavo daug kritikos ir turėjo peržiūrėti projektą, sumažinti jo kaštus ir viso pastato tūrį. Apie kilusios kritikos bangos priežastis archata.lt jau rašė prie metus.

Galų gale trilerio atomazgoje, Zaha Hadid projektas buvo nutrauktas dėl per didelės kainos. Dabar laukiami pasiūlymai naujam projektui. Vos spėjus pasirodyti žinutėms, kad ta pati laimėtojų komanda jau ruošia naują pasiūlymą naujam stadiono projektui, vakar visą žiniasklaidą, neaplenkiant nei The New York Times, nei The Guradian, nei tuo labiau Archdaily apskriejo naujiena, kad Zaha Hadid ir Nikken Sekkei palaidojo visas viltis projektuoti Tokijo olimpinį stadioną ir nebeteiks naujo pasiūlymo. Pagrindinė priežastis – nesugebėjimas rasti rangovo.

Atrodytų, kad turėtų būtų galybė rangovų norinčių gauti tokį užsakymą. Galbūt taip ir yra, bet galinčių įgyvendinti tokio lygio projektą visoje Japonijoje yra tik penki. archata.lt žiniomis didžiausias rangovas Japonijoje Kajima, atsisakė dalyvauti šiame projekte, tad beliko keturi rangovai. O šiuos rangovus jau yra pasidalinę du Japonijos architektūros grandai – Kengo Kuma ir Toyo Ito, kurie buvo užsiminę, kad teiks pasiūlymus olimpiniam stadionui. Kengo Kuma dirba su antru didžiausiu rangovu Japonijoje – Taisei, o Toyo Ito su likusiais trim – Takenaka, Shimizu ir Obayashi. Pradinį projektą Zaha Hadid rengė kartu su Taisei ir Takenaka, tačiau jiems pasitraukus ir pradėjus bendradarbiauti su kitais architektais, Zaha Hadid nebeliko jokių galimybių pateikti naują pasiūlymą. Pagal visą šią eigą, didžiausia tikimybė, kad bus pateikti tik du nauji pasiūlymai naujajam Tokijo olimpiniam stadionui.

toyo ito - kengo kuma
Toyo Ito ir Kengo Kuma ↑.

Kategorijos: Apžvalga.

Žymos: , , , , ,

Nuomonių RSS

2 nuomonės

  1. Kaip “danguje”,taip ir ant “žemės”. O mes dejuojame,kad laimėję konkursus projektai Lietuvoje neretai nerealizuojami, neretai turime pretenzijų organizatoriams,užsakovams (neretai pagrįstų) ir t.t.Toks jau tas pasaulis…HTML

Tęsiant diskusiją...

  1. […] Apie Zaha Hadid projektą ir jo kontekstą galite pasiskaityti įraše „Japonų pasipriešinimas Olimpiniam stadionui“, o apie antrojo konkurso peripetijas galite rasti informacijos tekste „Ko vakarų žiniasklaida nežino apie Tokijo olimpinį stadioną“. […]