Skip to content

Apie Agilą

12471901_1111716018861815_3075691376960339081_o

Šio mėnesio „Statyba ir achitektūra“ (SA) numeryje galima rasti straipsnį apie prieš keletą metų vykusio Nidos Agilos kultūros centro konkurso peripetijas. Kaip jau rašė Pilotas.lt, ši, jau senokai pamiršta tema, atgijo, kai staiga Gintaro Čaikausko vadovaujama komanda (konkurse užėmusi ketvirtąją vietą) gavo pasiūlymą projektuoti pastatą. SA tekste be visų kitų, galima rasti ir mano komentarą, kuris buvo pateiktas kiek užapvalintais kampais. Manau yra svarbu išlaikyti stačius kampus, todėl čia pateikiu pilną komentarą šią tema:

Neringos miesto savivaldybė, jau ne kartą pademonstravusi savo neprofesionalumą unikalios Kuršių nerijos aplinkos požiūriu, toliau sėkmingai taiko žemiausius etikos standartus ir lankstydama biurokratines viešųjų pirkimų nuostatas siekia naujų nekompetentingumo aukštumų. 2012 metais mūsų komanda, užėmusi antrąją vietą Nidos „Agilos“ kultūros centro konkurse, net nebuvo pakviesta derėtis dėl galimo projekto vystymo, nors pagal konkurso nuostatas tai turėjo būti padaryta. Vertėtų pažymėti, kad Gintaro Čaikausko komandos darbas pelnė paskatinamąją premiją ir tokioms deryboms negalėjo būti pakviestas. Mes, gerbdami komisijos sprendimą ir linkėdami sėkmės konkurse pirmąją vietą užėmusiai komandai, nesikišome į šį procesą. O ir be mūsų kam tai padaryti. Nekonstruktyvi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vadovės Rūtos Baškytės reakcija nustebino, kad buvo bandoma vieno žmogaus nuomonę iškelti aukščiau konkurso komisijos. Galų gale aikštinga paveldosaugininkės pozicija, kad nė vienas projektas nėra vertas pažadėtosios Nidos žemės paėmė viršų.

Dabar paaiškėjus, kad naująją „Agilą“ imsis projektuoti tolokai už borto pirmajame konkurse likęs Gintaras Čaikauskas, belieka tik stebėtis Neringos savivaldybės veiksmais. Naujasis meras Darius Jasaitis ramia širdimi susiorganizavo naują projektą vienai svarbiausių Nidos vietų remdamasis tais pačiais viešųjų pirkimų standartais, lyg pirktų naujus kanceliarijos reikmenis. Apmaudu, kad jam pasirodė jog Nida nėra verta geriausios kokybės ir profesionaliausių architektų komandos paieškos. Taip pat stebina nuolanki Rūtos Baškytės reakcija arba jos nebuvimas. Į profesionaliai ir viešai organizuotą konkursą laidomos nekonstruktyvios kritikos strėlės, o į neaiškiais standartais ir kriterijais atrinkto naujo projekto konkursą užmerkiamos akys. Vienintelė pozicija, kuri nestebina, tai profesoriaus Gintaro Čaikausko. Juk kai negali laimėti lygioje kovoje, tenka bandyti visus kitus kelius, net ir tuos kurie visiems kelia daug abejonių… Gaila Kuršių nerijos, gaila Lietuvos architektūros.

„Statyba ir architektūra“, 2016/1, Kaina 2.49 eur.

ATNAUJINTA 2016 03 20
Paskelbtas Lietuvos architektų rūmų profesinės etikos tarybos posėdžio protokolas dėl Nidos kultūros ir turizmo centro „Agila“ architektūrinės koncepcijos atvirojo supaprastinto projekto konkurso rezultatų. Nuspręsta, kad Gintaras Čaikauskas ir Linas Naujokaitis profesinės etikos nepažeidė. Protokolo tekstas.

Kategorijos: Kritika.

Žymos: , , , ,

Nuomonių RSS

3 nuomonės

  1. Apmaudu, kad Lietuvos architektūra ritasi žemyn. Laimi biurokratija, kurią labai patogu lankstyti pagal kažkieno sukurtas taisyklės. Arba jų nepaisyti patogiu momentu :(

  2. Apie konkursusvasario 2, 2016. 11:23

    Jei neklystu,Jėzuitų gimnazijos Kaune išplėtimo konkursą laimėjo vieni,o projektavo kiti… Kaune,Donelaičio/ Maironio g. kampe priešais Lietuvos banką irgi buvo konkursas ,bet konkurso laimėtojai toje vietoje .kiek žinau,toliau nebeprojektuoja.HTML