Skip to content

Humaniškoji blogos architektūros pusė

Gegužės mėnesio „Nemuno“ numeryje pasirodė tekstas apie „humaniškąją blogosios architektūros pusę“. Teksto ištrauka patalpinta „Nemuno“ puslapyje.

Tekste bandoma giliau pažvelgti į iš pirmo žvilgsnio „blogus“ projektus:

Pradėję ieškoti blogos architektūros internete, iškart išvysime daniškos monetos formos auksinį biurų pastatą ir Eifelio bokšto kopiją Kinijoje bei viešbutį Šiaurės Korėjoje. Giliau panaršę atrasime ant šono nugriuvusį daugiabutį Kinijoje ir daugybę kitokių urbanistinių bei konstrukcinių nesėkmių. Šalia visos šios egzotikos pamatysime šūsnį kiekvienam savaime suprantamų iliustracijų – baroko stiliaus dangoraižių ir prekybos centrų, itališkų kaimelių kopijų, paverstų prekyvietėmis po atviru dangumi, bei daugybę pilkų tankiai sugrūstų kartotinių daugiabučių rajonų. Kodėl tokia architektūra yra bloga ir dažnai tampa pajuokos objektu, visiems aišku.

Apie tai kalba ir Reinier De Graaf savo paskaitoje „Phantom Urbanism“ Harvardo universitete:

Tačiau skirtingai nuo Reinier, šis tekstas panašius procesus bando suprasti kitaip, iš ilgalaikės perspektyvos ir siūlo atrasti geruosius blogosios architektūros momentus. Keliama net provokatyvi mintis, kad bloga architektūra yra būtina norint reaguoti į socialinius poreikius ir gelbstint žmonių gyvybes. Žinoma, tokie pareiškimai žaidžia su ugnimi ir tekste bandoma atidžiai viską paaiškinti.

Šį tekstą ir pagrindinį požiūrio tašką inspiravo žurnalistės Leslie Chang pristatymas TED konferencijoje, kuriame žurnalistė kalbėjo apie sunkiai suvokiamomis sąlygomis dirbančius Kinijos darbininkus, gaminančius mums telefonus ir prabangias rankines. Jos tyrimo išvada buvo, kad baisios darbo sąlygos rūpi tik mums patiems, darbininkai apie tai net negalvoja, jų gyvenime yra visiškai kiti prioritetai ir jie tokį darbą mato kaip galimybę, o ne išnaudojimą. Leslie Chang prezentacija TED portale.

„Nemuną“ galite įsigyti šiose pardavimo vietose: http://www.nemunas.press/pardavimo_vietos/

Kategorijos: Kritika.

Žymos: , , ,

Nuomonių RSS

Viena nuomonė

  1. Nuomonių įvairovėgegužės 28, 2018. 10:47

    Manau, reikėtų straipsnio “Plagiatas architektūroje”.Greta pateikti tarptautiniai pavyzdžiai ir vietinės jų citatos, manau,daug atskleistų, gal net subliūkštų kai kurios žiniasklaidos išpūsti “drąsios ir originalios architektūros” burbulai.HTML